15 Temmuz Şehitler Tepesi

15 Temmuz Şehitler Tepesi Projesi

Samsun'un en önemli mekanlarından
Toptepe Tümülüsü artık park ve eğlence merkezine dönüşüyor.

Samsunumuza deger katacak bu proje için samsun canik belediyesi Osman GENÇ e cok tesekkür ederiz
Bu güzel mimari yapıyı gezilecek yerler arasına koymanızı tavsiye ederim yakın bir zamanda acılması beklenen bu dev proje samsun için turizm cenneti olacak SAMSUN sehri elinizin altında her mevkisi rahatlıkla görülebilen güzel bir yer gezmenizi tavsiye ederim

Bir sosyal yaşam projesi olan çalışma kapsamında 70.000 m² alan üzerinde 2000 kişilik anfi tiyatro, kafeteryalar,bilim müzesi,

Samsun'un tarihi ile ilgili heykel ve pbjeler,seyir alanları,yürüyüş yolları yer alacaktır.
Samsun'a gelen turistler ve vatandaşlarımızın uğramadan geçemeyecekleri bir mekan olacak olan proje,
Koruma Kurulu tarafından onaylanmış olup, projenin uygulanmasına başlanmıştır.

15 Temmuz Şehitler Tepesi Projesi.
Samsun'un en önemli mekanlarından Toptepe Tümülüsü artık park ve eğlence merkezine dönüşüyor.

SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'un Canik İlçe Belediyesi tarafından Toptepe Mahallesi'nde çalışmaları yürütülen 15 Temmuz Şehitler Tepesi projesi kapsamında yapılan kazılarda Helenistik döneme ait tarihi mezar odası bulundu.

Canik İlçesi Toptepe Mahallesi'nde 3'üncü Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisinde yer alan 15 Temmuz Şehitler Tepesi'nde, Samsun Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanan ve Samsun

Müze Müdürlüğü kontrolünde yürütülen proje kapsamında yapılan çevre düzenlemeleri çalışmaları sırasında Helenistik döneme ait tarihi mezar odası bulundu.

Doğal kesme blok taşlardan yığma tekniği ile yapılan, yaklaşık 12 metre uzunluğunda bir koridor ve mezar odasından oluşan tarihi yapı dikkat çekti.

Kare bir kapıdan geçilerek girilen mezar odası içinde herhangi bir buluntuya rastlanılmazken, sadece dağınık vaziyette kemik ve odun parçaları bulundu.
Çalışmaları yerinde inceleyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 15 Temmuz Şehitler Tepesi'nin

Samsun'un önemli projelerinden birisi olduğunu belirterek, "Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa 7 yıldır yaptığımız çalışma sonucunda imarla alakalı sorunları çözdük ve bu büyük projemiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Burası daha önce ticaret şehri olan Samsun'da gemilerin güvenliğini sağlamak için gözetleme noktası görevini görüyordu.

Biz bu projeyi uygulayarak tarihteki dokusuna uygun olarak tarihi yaşatmayı amaçlarken ortaya çıkan tarihi mezar, projemizi daha da anlamlaştırdı" dedi.

Samsun'un en önemli mekanlarından 15 Temmuz Şehitler Tepesi'nin kültür ve yaşam merkezine dönüşeceğini de ifade eden Başkan Genç, "Ortaya çıkan Helenistik döneme ait tarihi mezar projemizi daha da anlamlı kılacak.

Zira biz yıllardır Samsun'un güçlü bir tarihi geçmişi olduğunu, bu şehrin bir ticaret şehri ve sancak olduğunu dile getiriyoruz.

Şehrimizin her yeri bu tür tarihi eserlere sahip. İnşallah 15 Temmuz Şehitler Tepesi daha fazla ilgi çekecektir.

15 Temmuz Şehitler Tepesi böylece tarihle bütünleşecek.
Burası Samsun'un tamamının görülebildiği tek yer.

İnşallah projemiz bittiğinde ve Samsun'a gelen turistlere, vatandaşlarımıza hizmet verecek" diye konuştu.
Paylaş:  

Yorumlar