Tokat ilinde Gezilecek Güzel Yerler Nerelerdir

Tokat ilinde Gezilecek Güzel Yerler Nerelerdir ?

Tokat ilinde gezilecek güzel yerler nerelerdir ? ERBAA GÜNDEM olarak Tokat'a gitmek isteyen insanlara rehberlik olsun diye Tokat ilinde gezilecek güzel yerleri sizlerle paylaşıyoruz.

1.Ballıca Mağarası
Ziyarete açılan 8 salonu 680 m. uzunluğunda ve 95 m. yüksekliğinde olan Ballıca Mağarası, dünyanın en büyük ve en görkemli mağaralarından biri. Bu doğa harikası, henüz ziyarete açılmayan ve keşfedilmemiş bölümleri ile gizemini korumayı sürdürüyor.

Ballıca Mağarası, Tokat'ın 26 km. güney batısında yer alan Pazar ilçesinin Ballıca Köyü'nde, deniz seviyesine göre 1.085 m. rakımda yer alıyor. Pazar ilçesinden Ballıca Mağarası'na ulaşan 8 km'lik yol, Kral Yolu'na bağlanan Selçuklu Dönemi'ne ait bir köprünün yanından geçiyor. Yapımı 1238 yılına tarihlenen ve 2006 yılında restorasyon çalışmalarına başlanan Mahperi Sultan Kervansarayı da Mağara yolu üzerinde yer alıyor.
Ballıca Mağarası
2.Mahpere Hatun Kervansarayı
2005 yılında restore edilen Kervansaray, 1200 yillarinda inşa edilmiş. İç Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayan ipek yolu üzerinde, günümüzde Tokat yöresine ait, gözleme çeşitleri, et ızgara cesitleri yapılıyor. Yine çay kahve içecekleri sunuluyor. Düğün ve toplu yemeklere ev sahipliği yapiyor. Mistik ortamıyla, kendisini cezbeden bir yer.

Pazar ilçe merkezinde bulunan bu kervansaray Selçuklu Sultanı Aleattin Keykubat'ın annesi Mahperi Hatun adına yaptırdığı bu kervansaray Sivas Tokat Samsun güzergahından geçen tarihi ipek yolunun üzerinde bulunmaktadır. Son yıllarda restore edilerek düğün, toplantı ve ziyaretçilere açılmış olup özellikle yaz aylarında çok ilgi görmektedir.
Mahpere Hatun Kervansarayı

3.Kaz Gölü
Pazar ilçesine bağlı Üzümören Kasabası Çiftlik Köyü yakınlarında bulunan bu göl sazlarla kaplı olup birçok kuş türünü içinde barındırmaktadır. Gözetleme kuleleri yapılarak ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş olup, Tokat'a gelenlerin ilgi ile izleyeceği bir kuş cennetidir.
Kaz Gölü
4.Sulusaray Kaplıcaları
Kaplıca bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir ve pek çok ziyaretçi bu kaplıcalarda şifa aramak için gelmektedir. Bizim de ara sıra ailece gittiğimiz bir kaplıcadır.

Sulusaray Kaplıcaları konumu : Sulusaray Kaplıca alanı, Tokat 'ın güneybatısında bulunan Sulusaray İlçe merkezine 3 km. mesafedeki Ilıca Köyü'nde yer almaktadır. Doğusunda Yeşilyurt İlçesi, batısında Yozgat İli Kadışehri İlçesi, güneyinde Sivas İli Yıldızeli İlçesi, Kuzeyinde Artova İlçesi ile komşudur.

Sulusaray Kaplıcalarına Ulaşım Olanakları : Sulusaray, Tokat İl merkezine 69 km, Artova İlçe merkezine 30 km, Yeşilyurt İlçe merkezine 11 km uzaklıktadır. Havayolu ulaşımı ise 198 km mesafedeki Sivas ve 220 km. mesafedeki Samsun havaalanları ile sağlanmaktadır.
Sulusaray Kaplıcaları
5.Reşadiye Kaplıcaları
Reşadiye ilçe merkezinde bulunan Kaplıcalar Tokat'a 100 km mesafede olup 75 dk ile ulaşılmaktadır ve Belediye tarafından işletilen kaplıcalar bir çok hastalığa şifa olarak bilinmektedir. İstanbul'dan Sivas Amasya üzerinden doğuya giden arabaların güzergahında olan bu kaplıcalar benim de zaman zaman uğradığım ve beğendiğim mekanlardır.
Reşadiye Kaplıcaları
6. Sulusaray antik kenti
Sulusaray ilçesinde bulunan bu kent gün ışığına çıkarılmış ve Roma dönemine ait kenttir ve geçmişte Prens Charles in de gezip gördüğü bir mekandır açık hava müzesi olan Sulusaray antik kenti yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.
Sulusaray antik kenti
7.Sulusokak Çarşısı
Tokat'ın eski yerleşim merkezi olan Sulusokak da her adımda bir tarihi eser olan Ülkemizde tek olan ve 900 adımda bir tarihi eserin olduğu sokakta Ali Paşa Camii, Takyeciler Camii,Ulu Camii, Tokat müzesi, Sultan Hamamı, Sık Dişini Helası , Paşa Hamamı gibi pek çok cami ve tarihi eser bulunmaktadır.
Sulusokak Çarşısı
8. Almus Baraj Gölü Tufantepe
Tokat'a 34 km mesafedeki Almus ilçesindeki Almus Baraj Gölü Yeşilırmak üzerine kurulmuş olup, yanındaki Tufan tepe mesire yeridir 1984-1989 yılları arasında Tokat Valisi olan Recep Yazıcıoğlu burayı çok sever zaman zaman ailesi ile dinlenir Almus Baraj gölünde su kayağı yapmayı çok severdi.
Almus Baraj Gölü Tufantepe
Almus Baraj Gölü Tufantepe
9. Zile Kalesi
Jül Sezar'ın meşhur "Geldim, Gördüm, Yendim" sözü bu kaleyi alınca söylediği bilinir yazının aslı olan " Vene, Vidi,Vici" kalenin içinde sütunlarda yazılı olarak durmaktadır ve Bu kale Zile Belediyesi tarafından turizme kazandırılmıştır. İlçede de 4 yıllık Turizm Meslek Yüksek Okulu bulunmaktadır.

Zile Kalesi
10. Niksar Kalesi, Ayvaz Parkı
Niksar ilçesindeki kale Danişmentliler zamanında kullanılmış. Niksar Danişmentliler Devletinin başkenti olmuş, o zamandan beri pek çok tarihi eser vardır. Erzurumlu Emrah ile Şair Cahit Kulebi mezarı burada bulunmakta olup, ülkemizin ilk şişelenen suyu olarak bilinen Ayvaz suyu Niksar da çıkarılmakta olup, bu suyun çıkarıldığı yerin hemen yanında Ayvaz Parkı mesire yeri olarak herkesin kullanımına hizmet etmektedir.
Niksar Kalesi, Ayvaz Parkı
Tokat Kalesi
Tokat merkezine gelindiğinde sizi Tokat Kalesi karşılar. Tokat Kalesi'nin kuruluş tarihine ve ilk kullanım dönemlerine ilişkin elde kesin bilgiler bulunmamaktadır. Fakat konumundan, plan özelliklerinden, yapım tekniği ve adının geçtiği kimi tarihsel olaylardan yola çıkılarak, yapının MS 5. ya da 6. yüzyıllarda yapılmış olduğu sonucuna varılmaktadır. Surların üzerinde yükseldiği sarp kayalık aslında doğal bir kaledir. Bugün kim olduklarını bilmediğimiz ilk yerleşimcilerini ve Komana Pontika'dan (Gümenek) göçen kimi Hıristiyan grupları buraya yerleşmek için çeken de bu özellik olmalı.

Komana'nın 9 km batısındaki bu sarp kayalık, bir yandan Sivas yönündeki dar Kızıliniş Geçidini kontrol ettiği, öte yandan da dik Gıjgıj Tepe sayesinde kaleye ulaşan yolu kolayca denetleme olanağı verdiği için oldukça güvenli bir noktadır. Buna, kayalığın doğal yıkımlara dayanıklı görünümünü de eklemek gerek.

TAG » Tokat ilinde gezilecek yerler Tokatta 10 güzel yer Ballıca Mağarası Mahpere Hatun Kervansarayı Kaz Gölü Sulusaray Kaplıcaları Reşadiye Kaplıcaları Sulusaray antik kenti Sulu sokak Çarşısı Almus Baraj Gölü Tufan tepe Zile Kalesi Niksar Kalesi Ayvaz Parkı tokat haber

-->
Paylaş:  

Yorumlar