Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii Hakkında Bilgi

Süleymaniye Camii'nin inşası Kanuni Sultan Süleyman'ın isteğiyle 1551 yılında başlamış 1558 yılında tamamlanmıştır. Cami, İstanbul Eminönü'de Süleymaniye bölgesinde Mimar Sinan tarafından inşa edilmiştir. Klasik Osmanlı Mimarisi tarzında yapılan eserin etrafında medrese, hastane, hamam, kütüphane ve aşevi gibi birçok tarihi yapı bulunmaktadır.

► İstanbul'da Gezilecek Yerler

Süleymaniye Camii Mimari Özellikleri
Süleymaniye Camii, Osmanlı dönemi mimarisine ait en önemli eserlerden birisi olarak günümüzde yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmektedir. Bu ihtişamlı caminin kubbesi 53 metre yüksekliğinde ve 27.5 metre yarıçapındadır. Kubbe yarım kubbe ile dayanıklaştırılmıştır.
Caminin avlusunun 4 köş noktasında görkemli minareler bulunmaktadır. Minarelerin boyutlarının birbirinden farklı olması Süleymaniye Camii'e özel bir tasarımdır. Avlunun kuzey bölümünde bulunan minareler ikişer şerefeli ve 56 metre boyutunda inşa edilmiştir. Bu iki minare son cemaatin giriş cephesi duvarının köşesindedir. Diğer iki minare ise camiye bitişik olarak inşa edilmiştir.
Üçer şerefeli yükseklikleri 76 metre olan minareler ise bu yapıyı etkileyici kılmaktadır.

► Eminönü'de Gezilecek Yerler

Mimar Sinan'ın hesaplarına göre en sağlıklı aydınlatmayı sağlamak için caminin ana kubbesinde 32 adet pencere yapılmıştır. Cami avlusunun çevresinde toplam 28 revak bulunmaktadır. Süleymaniye Camii'nin tam ortasındaki şadırvan bu yapıya etkileyici bir görüntü sağlamaktadır. Süleymaniye Camii'nin en önemli özelliklerinden birisi ise başarılı akustiğidir. Mimar Sinan akustiğin sağlanması amacıyla caminin çeşitli noktalarına içi boş küpler yerleştirmiştir. Caminin iç mekanı estetik açıdan sade ve ferah olarak tasarlanmıştır. Caminin duvarlarında Osmanlı mimarilerinde sıkça rastladığımız hat sanatının en güzel örnekleri yer almaktadır. Bu eserler döenmin en iyi sanatçısı Ahmet Karahisarı ve onun kadar yetenekli öğrencisi Hasan Çelebi'ye aittir. Kubbede aşağıdan okunacak şekilde büyük harflerle Nur Suresi yazılmıştır. Süleymaniye Camii'nde kullanılan çiniler İznik'ten getirtilmiştir. Dönemin en ünlü vitray ustası Sarhoş İbrahim'in Caminin camlarında emeği geçmiştir.
Süleymaniye Camii ilk açıldığı zamanlarda aydınlatmasını yüzlerce kandille sağlarmış.
Mimar Sinan büyüleyici zekasıyla kandillerden çıkan dumanın oluşturduğu isi bir noktada toplayarak bunlardan mürekkep elde etmeyi başarmış elde edilen mürekkeple de önemli fermanlar yazılmıştır.

► İstanbul'da Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Mimar Sinan'ın Süleymaniye Camii'ndeki Akustik Çalışmaları
Mimar Sinan'ın camide önem verdiği noktalardan birisi akustiktir. Sinan bu konuya çok fazla kafa yormuş ve caminin inşaatı beklenenden çok daha uzun sürmüştür. Mimar Sinan'ı çekemeyen çevresindeki insanlar, Kanuni Sultan Süleyman'a Sinan'ın cami için yeteri kadar çaba sarfetmediğini ve hatta inşaat sırasında içerde nargile tüttürdüğünü söylerler. Buna sinirlenen Sultan Sülyman camiye gider ve Mimar Sinan'ı nargile içerken bulur. Açıklama istediğinde ise Mimar Sinan Padişah'a nargilenin içinde tütün bulunmadığını, sadece suyun fokurdama sesinin camide nasıl duyulduğunu anlamak, akustiği ölçmek için nargile içtiğini söyler.

► İstanbul'da Gezilmesi Gereken Müzeler

Süleymaniye Camii Nerededir ve Nasıl Gidilir?
Süleymaniye Camii kendi adını aldığı Süleymaniye Mahallesi'nde Fatih ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır.

Özel araç ile gelecek ziyaretçiler, galata Köprüsünden Eminönü'e doğru giderken köprüden sağa doğru ayrılıp, İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin önünde bulunan ışıklardan sola doğru yokuştan yukarı çıktığınızda karşınıza çıkan tabelalaerı takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Alternatif olarak Kabataş - Bağcılar tramvay hattı ile Laleli Üniversite Durağında inildiğinde kısa bir yürüyüş sonrası kolayca erişilebilir.
Süleymaniye Camii ile ilgili aramalar süleymaniye camii nerede  süleymaniye camii sırları  süleymaniye camii özellikleri  süleymaniye camii nasıl gidilir  süleymaniye camii planı  süleymaniye camii hikayesi  süleymaniye camii içi  süleymaniye camii giriş ücreti
( GEZİLERE ARAÇ TEMİN EDİLİR ) 
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!
Paylaş: