Karadeniz'in En Büyük Cami Ve Külliyesi

Karadeniz'in En Büyük Cami Ve Külliyesi

SAMSUN,(DHA) - İLKADIM Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Selçuklu mimarisiyle doğal taş ve ahşap malzemelerin kullanılarak inşa edilen Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi olacak yapının tamamlandığında, İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez olacağını söyledi.

İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, Samsun'a gelen İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney'e Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi inşaatını gezdirdi. Yapımı hızla devam eden Camii ve Külliyesi inşaat alanını gezen Mehmet Güney, kendisine projenin tüm detayları hakkında bilgiler aktaran Başkan Tok'a yapılan hizmetten ötürü teşekkür etti.


İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet Güney, Selçuklu mimarisiyle kesme taş ve ahşap mimari ile inşa edilen Camii ve Külliye'nin insana ve medeniyete çok önemli bir hizmet olduğunu söyleyerek, "Selçuklular, insani değerlere önem veren, ilmi ve alimi koruyan yüksek bir anlayışa sahip olarak kuvvetli bir Türk-İslâm medeniyetinin ortaya çıkmasını sağlamışlardır.
Türk geleneği ile İslam inancını kaynaştıran Selçuklular, birçok müessesenin kendine has bir yapısını oluşturmuşlar ve o müesseseler gelişerek bugünlere kadar dünyanın çeşitli yerlerinde çok güzel hizmetler vermişlerdir.
Bu hizmetleri günümüzde mimarisiyle yeniden imar edip mühim vazifeleri yerine getiren İlkadım Başkanımız Erdoğan Tok'a memnuniyetlerimi ifade ediyor, hayırlı hizmetlerinden ötürü kendisini kutluyorum" diye konuştu.


"SULTAN AHMET VE EYÜP SULTAN GİBİ MERKEZ OLACAK"

Baruthane Mahallesi Ihlamur Bulvarı üzerinde 6.5 dönüm alan içerisinde inşa edilen Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi'nde çalışmalar hızla devam ettiğini ifade eden İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, "Selçuklu mimarisi kullanılarak doğal taş ve ahşap malzemelerin kullanılarak inşa edilen Camii ve Külliye, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otopark, toplantı salonları ve eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak.
Denizi gören ahşap malzeme ve kesme taş kullanılarak Türkiye'ye örnek gösterilecek Camii ve Külliye'de bayanlar için ayrı abdest ve ibadet yerleri de düşünüldü.
Camii ve Külliye inşaatının tamamlanarak hizmete açıldığında İstanbul Sultanahmet ve Eyüp Sultan gibi önemli bir merkez olacak.
Şehir için önemli bir merkez olacak olan Camii ve Külliye projemiz hem mimarisiyle hem de eğitim, ibadet ve dinlenme ve sosyal mekanları ile dikkat çeken bir yapı olacaktır" dedi.
Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi Karadeniz'in En Büyük Cami Ve Külliyesi Karadeniz'in en büyük külliyesi Samsun'da yükseliyor Samsun'a Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi inşa ediliyor

Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi Karadeniz'in En Büyük Cami Ve Külliyesi Karadeniz'in en büyük külliyesi Samsun'da yükseliyor Samsun'a Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi inşa ediliyor

Karadeniz'in en büyük Camii ve Külliyesi Karadeniz'in En Büyük Cami Ve Külliyesi Karadeniz'in en büyük külliyesi Samsun'da yükseliyor Samsun'a Karadeniz'in en büyük cami ve külliyesi inşa ediliyor
Samsun İlkadım Belediyesi tarafından  Selçuklu mimarisi ile yapılacak olan Camii ve Külliye projesi özelliği bakımından Türkiye’de örnek olacak.

Ahşap ve kesme taşlar kullanılarak inşa edilecek olan ve Karadeniz’in en büyük Camii ve Külliyesi olcak olan muhteşem eserin yapımına başlanıyor.

6.5 dönümlük  alan üzerine yapımına başlanan Camii ve Külliye projesi, 5 bin kişilik cemaat kapasitesi, 200 araçlık otoparkı, toplantı salonu, eğitim merkezleri ile dev bir eser olacak.

DEV SELÇUKLU KÜLLİYESİ

Selçuklu mimarisinde yapılacak cami ve külliyenin her noktasıyla “özel ve örnek” olacağını söyleyen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İlkadım Belediyesi olarak Baruthane Mahallemizde yapımına başladığımız Selçuklu mimarisine uygun 5000 kişilik cami ve külliye projemizin çalışmaları hızla devam ediyor. 
Cami ve külliyemizin yapılacak olan alanda temel kazı çalışmaları hafriyat çalışmaları tamamlandı. 
Deniz manzaralı muhteşem bir külliye olacak olan projemiz ilerleyen aylarda ilçemizde yükselmeye başlayacak. 
Allah’ın izini ile Samsun’a muhteşem bir eser daha kazandıracağız. 
Ahşap ve kesme taşlardan oluşacak deniz manzaralı Cami ve Külliyemizin her bir köşesi özel ve örnek olacak. 
Modern ve ferah konferans salonları, hanım kardeşlerimiz için ayrı abdest  ve ibadet yerleri, otopark olacak. 
Şimdiden ilçemize Samsunumuza, bölgemize hayırlı uğurlu olsun " diye konuştu.
( GEZİLERE ARAÇ TEMİN EDİLİR ) 
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Paylaş:  

Yorumlar