Satılan Bilet Artık Geri Alınacak

Satılan Bilet Artık Geri Alınacak


Otobüs firmaları, sattıkları biletleri artık geri alacak. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, seyahat firmalarının bastırdığı biletlerdeki ?satılan bilet geri alınmaz' ibaresinin çıkarılmasını istedi.

Şikayetler üzerine yaptığı denetimlerde otobüs biletlerinin çoğunda bu ibarenin bulunduğunu tespit eden müdürlük, yanlışlığın düzeltilmesi için 81 ildeki 850 hakem heyetine uyarı yazısı gönderdi. Yazıda, harekete 24 saat kalaya kadar biletlerin gerekçesiz iade edilebileceği; 12 saate kadar 6 ay geçerli olmak üzere açık tarihli bilet düzenleneceği kaydedildi.

Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürü Özcan Pektaş, satılan biletlerin geri alınmadığı yönünde çok sayıda şikayet aldıkları için hakem heyetlerine yazı gönderdiklerini açıkladı. 
Firmaların parayı iade etmeleri yerine açık tarihli yeni bilet düzenleme yoluna gittiklerini belirten Pektaş, bunu yaparken ?4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu' ve ?Karayolu Taşıma Yönetmeği'ni esas aldıklarını kaydetti. Yönetmelikte tüketicilerin sahip olduğu hakların açıkça belirtildiğini vurgulayan Genel Müdür Pektaş, bilet iadesini kabul etmeyen firmalara, 142 YTL 89 YKr ayıplı mal cezası kesileceğini açıkladı. Aynı koltuğa iki defa bilet kesenlere de oldukça sık rastlandığını ifade eden Pektaş, ?Bu konuda da ayıplı mal cezası gerekiyor. Genelgeye uymayanlara uygulanan 670 YTL'lik ceza 2006'da 725 YTL'ye çıkartılıyor.? dedi. 
Pektaş, bagajlarla ilgili kilo sınırlamasının bulunmadığını söyledi.

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Ferruh Güneş ise tüketicinin korunması gerektiğini belirterek, ?
Özellikle dinî bayramlar gibi özel günler öncesi yaşanan bu gibi konular vatandaşı çok mağdur ediyordu. 
Biz şimdi gerekli denetimleri artırdık.? şeklinde konuştu. 
Ferruh Güneş, biletlerin ardına mutlaka ilgili yasa maddelerinin yazılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Hava ve demiryollarıyla ilgili biletlerde ise kara taşıtlarından farklı uygulama yapılıyor. 
Örneğin Türk Hava Yolları, harekete 24 saatten daha az bir zaman kaldıysa paranın yüzde 30'unu kesiyor. Aksi takdirde paranın tamamını iade ediyor. 
Onur Air, uçuş saatine 12 saatten az süre kalmışsa bilet tutarının yüzde 20'sini, 12 saatten daha fazla süre varsa yüzde 10'unu kesiyor. 24 saatten daha fazla zaman varsa paranın tamamını iade ediyor.

Önemli olan müşteri memnuniyeti'

Kategoriler: Sosyete Travel Sosyete Sözler Sosyete Trend Sosyete Karadeniz
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Görüş Ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın Yorum Yazın :)
Paylaş:  

Yorumlar