Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otobüs Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz

1. Gündüz Otobüs Yolculuklarında: Güneş Durumunu Araştırın
otobuste-gunese-dikkatBelki de en önemli madde bu olmaktadır. 
Uzun bir otobüs yolculuğuna çıkmaktasınız ve güneşin ne taraftan geleceğini hiç hesaba katmadınız. Güneşe maruz kalmanız durumunda emin olabilirsiniz ki yolculukta geçirdiğiniz süre sizlere yıllar sürmüş gibi bir hava verir. Çünkü en önemlisi güneşe maruz kaldığınız durumlarda perdenizi ister istemez kapatmanız gerekmektedir. Bu durum dışarıyı izleme imkanınıza engel olmaktadır. 
Sizlerde otobüste uyuyamıyorum diyenlerdenseniz bu durum en çok sizleri zorlayacaktır. 
Eğer bana fark etmez bir adet koltuk olsun ben saatlerce uyuyorum diyenlerdenseniz perdeyi çekip, güneşi engellemek sizleri pek ilgilendirmeyecektir. Perde çekmenize bile gerek kalmayıp güneş kreminizi sürebilir ve güneşli bir havada otobüs yolculuğunun tadını çıkarabilirsiniz! 
Eğer cam kenarından başka bir koltukta oturamaz ama bu durumda güneş sizleri en çok korkutan engellerden birisi ise, o halde yapmanız gereken bazı hesaplamalar olacaktır. 
Bu hesaplamalara başlamadan önce bir harita, bir kağıt ve kaleme ihtiyacınız var. 
Haritadan bulunduğunuz noktadan gidilecek yöne doğru otobüsün rotasını çiziniz ve otobüsün yola çıkma saatini baza alarak güneşin bu rotalara göre otobüsün hangi noktalarında olacağını hesaplayın. 
Hesapladığınız bu noktalara göre koltuk seçiminizin otobüsün hangi bölgesinde olacağını belirleyiniz. 
Biletinizi satın alırken koltuğunuzu artık bu durumdan korkmadan güvenle seçebilirsiniz! 
Eğer sizler “cam kenarının olması şart değil, herhangi bir yer de olur yeter ki güneş olmasın!” diyenlerdenseniz o zaman tek yapmanız gereken cam kenarı olmayan koltukları seçmeniz!


2. Koltuğunuzun En Arka Beşli Koltuklara Gelmemesini Sağlayın
otobus-koltuguEğer kendi başınıza ya da herhangi bir arkadaşınız ile yola çıkacaksanız rahat bir yolculuk için arka beşli koltuktan uzak durmalısınız. Arka koltuklar genellikle üç kişinin üzerinde tanıdık gruplar tarafından tercih edilen bölümdür. Kimse beş adet koltuğun hemen hemen hepsinin dolu olduğu bir yolculuk elbette istemez. Bu yüzden koltuk seçimini yaparken gözünüz bu bölüme kaymasın! Eğer en az üç kişi ile otobüs yolculuğuna çıkıyor iseniz, bu koltuğu güvenle tercih edebilirsiniz. Ama tanımadığınız ve hepsi birbirini tanımakta olan insanlar ile bir arada yolculuk yapmak, onların anlam veremediğiniz sohbetlerine kulak misafiri olmak elbette sizlere keyif yerine çekilmez bir yolculuk sağlayacaktır. Belki bu durumda beşli koltukların cam kenarlarında bulunan koltuklarda oturmanız halinde bir nebze etkilenmeyebilirsiniz ama kesinlikle bu koltukların ortasında oturan kişi siz olmayın! Ortaya oturmanız halinde dışarıyı izleyememekle kalmayıp, kafanızı geriye yaslayıp rahatça uyumanız, ikram edilen yiyecek ve içecekleri rahat bir şekilde tüketememeniz ya da yolculuk boyu süren hararetli konuşmaların ortasında kalmanız gibi durumlara maruz kalabilirsiniz! Eğer yine de ben neresi olursa kafamı koyar saatlerce uyurum diyorsanız, arka koltuklarda belki de başınızı koyacak birden fazla omuz bile bulabilirsiniz!


3. Otobüs Kapılarının Yanında Bulunan Koltuklardan Kaçının
koltukYaz aylarında olsa bile serin olur mantığı ile kapı yanlarından koltuk alma işleminden kaçınmanızda fayda vardır. Otobüs firmaları genellikle yetkili birimler tarafından sağlanan bazı standartlara uygun otobüsleri müşterilerine sağlamakta olup bu standartlardan bir tanesi de otobüs içerisinde ki atmosferin serin olması ve insanların bunalmaması için sürekli olmasıdır. 
Bu yüzden serin olur mantığı ile kapı yanlarının tercih edilmesi yanlış bir durum olmaktadır. 
Kapı yanlarındaki koltuklar serin değil daha çok soğuk olmaktadır. 
Otobüs seyir halindeyken esmekte olan hava basınç ile kapılardan bir nebze geçmekte ve vücudumuza direk nüfuz etmektedir. 
Hal böyle olunca farkına varmadan vücudumuz bu durumdan etkilenmekte ve yolculuk sonlarında bazı bölgelerde tutulmalar görülebilmektedir. Eğer kapı kenarlarında ki koltuklar mecburen seçilmek zorunda ise, bu durumda yanınıza yaz ayında olsa dahi bir hırka almalı ve soğuk gelen tarafı bu hırka ile önlemelisiniz. 
Aynı zamanda kış günlerinde de kapı yanlarında bulunan koltuklar yolculuk halinde sıkıntılara neden olabilmektedir. Çünkü otobüs içerisinde bulunan bölgelerden en son ısınanı kapı yanları koltuk bölgeleridir. Bu yüzden bu bölgenin seçilmemesi tercih edilmeli ya da seçmek mecburiyetinde ise, yine uygun kıyafetler ile yolculuğa çıkılması gerekmektedir. Yine bu durumda fark etmeksizin uyuyabilenlerdenseniz, yanınıza sadece ufak bir fanila alabilir ve derin uykulara dalabilirsiniz. 
Aynı zamanda bu durumda kapıdan ilk inen kişi de siz olabilirsiniz!


4. Şoför Koltuğunun Arkasındaki Koltuğu Tercih Edin
Eğer her şeye rağmen otobüs yolculuklarından sıkılan insanlardansanız ve mecbur olarak bu şekilde ulaşım sağlıyorsanız o zaman yapmanız gereken şoför koltuğu arkasından bir koltuk seçimi yaparak yolu izlemek! Aynı zamanda güneşsiz havalarda ya da güneşten kaçınma teknikleri ile uygun bulunduğu takdirde hem şoför arkası hem de cam kenarı olan koltuklara sizlere doksan dereceye varan bir görüş açısı sağlamaktadır. Ayrıca koltuğunuzun önü açık olduğundan daha ferah ve havadar hissettirecek bir atmosfere sahip olan şoför arkasında, biraz olsun kendinizi teselli edebilirsiniz. 
Eğer yine otobüste ne olursa olsun uyuyup yolculuğa bir uyku süreci içerisinde geçirmeyi seven insanlardansanız, bu durumda şoför arkası koltukları tercih etmeyerek, sizlere nazaran otobüs yolculuklarından daha çok sıkılan insanlara bir iyilikte bulunabilirsiniz!
Rahat Otobüs Yolculuğu Yapmanın Sırrı Otobüs Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerek Otobüs bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bilgiler Rahat Otobüs Yolculuğu Taktikleri
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Görüş Ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın Yorum Yazın :)
Kategoriler: Rahat Otobüs Yolculuğu Yapmanın Sırrı Otobüs Koltuğu Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerek Otobüs bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken önemli bilgiler Rahat Otobüs Yolculuğu Taktikleri
Paylaş:  

Yorumlar