Sinop Gezilecek Yerler Ve Turistlik Bölgeleri

Sinop Gezilecek Yerler Ve Turistlik Bölgeleri


Anadolu’nun gözdesi Karadeniz’ in incisi olan Sinop, Karadeniz Bölgesi’ ni adeta sırtlanmış ve hırçın dalgalara göğüs gererek, Mavi ile Yeşil’ in hiç bu kadar güzel görünmediği eşi benzeri olmayan bir şehirdir. Ulaşım yönünden sıkıntı çeken bu şehir Karadeniz sahil yolu çalışmaları sonrası turist akınına engel olamayacağı düşünülmekte ve çeşitli projeler ile de güzelliğine güzellik katma çabasındadır.


38.000 nüfusu olan Sinop’ un kısaca tarihçesinden bahsetmek gerekirse; Antik çağdan beri zengin bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üstlerinden biri olmuştur. Paflagonya adı verilen bölgede yer alan Sinop İline ilk yerleşke Tunç Çağı ile başlamış ve M.Ö. 7. Yüzyılda Helen Kolonisi olarak kurulmuştur.


Kuruluşu hakkında çeşitli söylentileri olan Sinop, eski Yunan’ da Irmak Tanrısı Asapos’ un su perisi kızlarından Sinope tarafından kurulduğu bilinmekte ve doğal liman konumunda deniz ticaretinde önemli bir rol oynamaktadır.


Sinop Gezilecek Yerler Ve Turistlik Bölgeler

Tarihimizde Osmanlılar ve Selçuklular Sinop’a çok değerli mimari eserler bırakmışlardır. Bu eserlerin yanı sıra Sinop’ta pek çok doğal güzelliklerde mevcuttur.

Hamsilos Koyu Sinop Türkiye’ nin en kuzey noktasında yer alır. Buzul Aşındırması sonucu oluşmuş ve Dünya’ da kendiliğinden oluşan tek koy özelliğini taşımaktadır. Koyun deniz ile birleştiği kısım oldukça geniştir iç kısımlara ilerledikçe daralır ve ormanlaşır. Fil kafasını andıran bir görüntüsü olan bu koy geçmişimizde savaş gemilerinin gizlendiği ve günümüzde ise balıkçıların fırtınalı havalarda korundukları yer olarak kullanılmaya devam etmektedir.


Sinop İnaltı Mağarası

Ayancık İlçesi’nin İnaltı Köyü’nde, yakın zamanda keşfedilen İnaltı Mağarası ulaşılması zor ama görülmeye değer yerlerden bir tanesidir. 1995 Yılında Turizm Bakanlığı tarafından proje çalışmaları için bir miktar ödenek gönderilmiş ve 2001 yılında ışıklandırma, Çevre düzenlemesi, Ulaşım gibi çeşitli çalışmaların ardından ziyaretçilerine kapılarını aralamıştır.2004 yılında jeneratör, Büfe, Yol çalışmaları… vs. çalışmalar yapılarak ziyaretçilerin kolay ulaşımı sağlanmıştır. Mağara içi yürüyüş yollarının projeleri hazırlanmış ve Turizm Bakanlığına bildirilmiş olup gelişim için çaba harcanmaktadır.

Erfelek Tatlıca Şelaleleri Sinop

Doğa içerisine yıllardır adeta gizlenmiş ve 1997 yılında Erfelek Barajının yapımının başlanmasının ardında açılan yollar sonrasında Devlet Su İşleri tarafından keşfedilen Erfelek Şelalesi görenleri şaşkına çevirmektedir. Dünya’ da eşi benzeri bulunmayan bu şelalenin özelliği irili ufaklı toplam 28 adet şelaleden oluşmasıdır.

Sinop Cezaevi

Üç tarafını deniz çevreleyen Sinop’un manevi değeri yüksek olan tarihi Sinop Cezaevi, yaklaşık 4000 yıl önce bölgenin hakimi Gaskalılar tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. 13.000 m2 alan üzerine kurulu olan tarihi cezaevi, 1214 yılında şehri ele geçiren Selçuklular tarafından da kullanılmaya devam etmiştir. İzzettin Keykubat tarafından yaptırılan iç kale içerisinde yer alır ve 11 adet Burç ile desteklenmiştir. Güney cephesinde (Denize bakan kısım) yüksekliği 32 metreyi bulan burçlar bulunmaktadır. 18 metre yüksekliği ve 3 metre kalınlığı bulunmaktadır. Tarihi cezaevini bir uçtan bir uca gezilebilme imkânı sunan bu surlar muhafızların gezi yolu olarak kullanılmıştır.

Sinop Kalesi, konumu itibari ile şehrin merkezinde bulunur. Tarihi yapı tüm güzelliği ve manzarası sizi büyülemeyi başaracak. İlk başlarda kaleye çıkmak için merdivenler bizi oldukça yordu ancak bu güzel manzarayı görünce yorulduğumuza fazlası ile değdi. Huzur veren mavi denizi bizi kucakladı. Oturup bu manzaraya karşı çayımızı yudumlarken bizi kucaklayan manzarayı seyre daldık.


İnceburun Feneri Sinop

İnceburun Feneri, Fener 1863 yılında yaptırılmıştır ve denizden yüksekliği 38 metre’dir. Bembeyaz Kulesi ise 12 metrelik uzunluğu ve ihtişamı ile görülmeye değer. İnceburun Feneri’nin en büyük özelliği ise Türkiye’nin en kuzey noktasında yer almasıdır. Karadeniz’in eşsiz güzelliğini size sunan bu koca heybetli yapı, fotoğraf çekilmek için çok güzel bir yer. Ayrıca deniz fenerinin ışıklarıyla denizin maviliğinin gece yeşiline dönmesi muhteşem bir manzara çıkartıyor ortaya. İlk fırsatta buraya gelip bu güzelliği yaşamanızı tavsiye ederim.

Paşa Tabyaları Osmanlı-Rum savaşları sırasında 19. Yüzyılda Rus donanmalarının denizden gelebilecek saldırılarını önlemek, liman ve tersanelerin güvenliğini sağlamak için Sinop Yarımadasının Güneydoğusunda yapılmıştır. Tabyalar sıralamasında Venedik Tabyalarından sonra dünyada 2. En değerli Tabyadır.


Akgöl, Sinop’ta yemyeşil köknar ağaçları arasında kalmış saklı bir göl. Abant Gölü veya Uzungöl ile kıyaslanamayacak kadar bakir olan bu gölün etrafındaki yeşillikler övgüyü fazlası ile hakediyor. Tertemiz havası ve kuş cıvıltıları sizleri karşılıyor. Göl, ortalama 3 dönümlük bir alanı kaplayan, iki çayın birleştirerek oluşturduğu yapay bir göldür. Günübirlik geziler için uygun olan göl civarındaki orman içlerinde piknik alanları bulunmaktadır. Akgöl 1200 metre rakımlı yaylaya da sahip.


Boyabat Kalesi

Kalenin görünen kısmının güzelliğinden başka kalenin altında yer alan bir yeraltı şehri bulunmaktadır. Çok sayıda merdivenlerin olduğu bu yeraltı tünelleri aşağıda bulunan çaya kadar inmenizi sağlıyor. Boyabat Kalesi’ni bu kadar gizemli yapan ve ilgi çeken şey yeraltındaki tünelleridir. Yeraltı tünellerine girmek istediğiniz de yanınızda muhakkak bir fener bulundurmalısınız. Aksi halde, içeride bulunan sensörlü ışıklar söndüğünde korkabilirsiniz.

Bazalt Kayalıkları Tabiat Anıtı

Son yıllarda keşfedilen Bazalt Kayalıkları, Boyabat’a 15 km uzaklıkta Kurusaray Köyü civarındaki Fındıklık mevkisindedir. Her geçen gün yerli ve yabancı turistlerin ilgileriniz daha da arttığı Bazalt Kayalıkları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. Bu yazımızda kayalıkların oluşturduğu doğal güzelliklerden de bahsedeceğiz.Bazalt kayaları vadisi 1996 yılında 1. derece doğal sit alanı ilan edilmiştir. Ayrıca Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından tabiat anıtı olarak ilan edilmiştir.

Şahin Tepesi

Tabi ki de başlarken manzarasından başlamamız gerek. Gündüz ayrı güzel gece ayrı güzel Sinop Şehri ayaklarınızın altında. Kimileri Pierre Loti İle Kıyaslamış, Kimileri de Seyir Tepesi diye adlandırmış bu güzel tepeyi. Emin olun bence ikisinden de fazla. 3 tarafı denizlerle çevrili bu tepe bambaşka bir güzellikte. Tarif ile anlatılması bence pek mümkün değil. Şahin Tepesi‘ni görmeden Sinop’u gezdim demeyin.

Etnografya Müzesi

Kültür Bakanlığı tarafından restore edilen konak, bugün Etnografya Müzesi olarak hizmet vermektedir. Müzede Sinop ve çevresinin geleneksel yaşamını yansıtan eşyalar düzenli bir şekilde sergilenmektedir.

Arkeoloji Müzesi

Müze küçük olmasına rağmen oldukça etkileyici. En dikkat çeken eseler şüphesiz ki zeminde bulunan mozaik ve sikke koleksiyonu dikkate değer. Ayrıca Sinop’un meşhur amforaları da mevcut. Tüm müzeyi dolaşmak ortalama 1 saat kadar sürüyor. Sinop tarihini bir de Arkeoloji Müzesinde görmenizde fayda var.

Seyid İbrahim Bilal Hazretleri Türbesi, yerli ve yabancı turistlerden büyük ilgisini çekmektedir. Pek çoğumuz aslında çocukluğumuzda Ömer Seyfettin’in “Başını vermeyen şehîd” hikayesinden biliriz kendisini. Manevi duygularınızı en üst seviyede yaşayacağınız aynı zamanda türbenin atmosferinden dolayı ruhen bir rahatlama hissedeceğinizden hiç şüpheniz olmasın.


Sinop Nasıl Bir Yer

Mavi ve Yeşil’ in bir arada bulunduğu bu şehre gittiğinizde huzur, mutluluk ve sevinç kaplar içinizi. Şahin Tepesi’ ne çıktığınızda ayaklarınızın altında hissedeceğiniz Sinop’ un manzarasını seyretmek paha biçilemez güzellik ve eşsiz doğa manzarası sunmaktadır. Denizi, doğası, insanları, manzarası ile görsel güzellik sunan bu şehir Türkiye’ nin en mutlu İli unvanını almaya hak kazanmış ve çok ilginçtir ki Trafik Işıkları olmayan tek İl olmuştur. Doğa harikası olan Sinop ulaşım yönünden kendisini hava, kara, deniz taşımacılığında geliştirmeye devam ederken bir yandan da doğa kaynaklarını korumayı başarmıştır.

Tarıma elverişli arazinin olmamasına rağmen bu şehrin %80’ ı tarım ve hayvancılıkla uğraşır. İlçelerinde yapılan araştırmalara göre halkın gelir kaynaklarını; Boyabat İlçesi: Pirinç ve Tuğla, Ayancık ve Türkeli İlçesi: Kereste, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Dikmen, Durağan İlçeleri: Tarım ve Hayvancılık ile sağlamaktadır. Türkiye’ de ahşap olarak doğal kaplamalı lüks kapılar, Türkeli İlçesinde bulunan, Sinop Per-San Orman Ürünleri’ nden çıktığı da söylemeden geçemeyeceğim. Aynı zamanda bu işletme bölgede yaşayan topluluk için de önemli bir gelir kaynağıdır.


Sinop’ ta 5 Mayıs Hıdırellez şenlikleri kutlamaları da bir hayli kalabalık olur. Erfelek İlçesinde Bekteşağa, Türkeli İlçesinde, Yusuflu Köyü’ nde kutlanan bu festival havası şenliklerde, yöresel yemekler, oyunlar, doğa yürüyüşü, güreş ve o yılın Ağa seçimleri gibi etkinlikler yapılmaktadır. Yazı müjdeleyen Hıdırellez Şenlikleri Sinop halkı için anlamlı bir etkinliktir. Karadeniz turu düşünüyor veya Karadeniz’ i merak ediyorsanız Sinop’ tan başlamanız tavsiyemdir. Bu güzellikleri görenler bir sonraki yıl tatil günlerini hesaplamaya koyulurlar.


Sinop Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul’ a kara yolu ile uzaklığı 670 km ve yaklaşık 9 saat 45 dakikada, Ankara’ ya kara yolu ile uzaklığı 415 km ve yaklaşık 7 saat 30 dakikada ulaşılır. Bunun yanı sıra haftanın her günü 1 kez THY tarafından hava yolu ile 1 saatte ulaşım sağlanabilmektedir.

Sinop’dan Manzara Resimleri
Kategoriler: Sosyete Travel Sosyete Sözler Sosyete Trend Sosyete Karadeniz
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Görüş Ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın Yorum Yazın :)
Paylaş:  

Yorumlar