Soğuk El Ve Ayaklara Çözüm

Soğuk El Ve Ayaklara Çözüm


Soğuk el ve ayaklar, özellikle biz kadınlar için gerçekten sıkıntı verici bir sorun. 
Yaz – kış kalın çorap ve eldiven giyemeyeceğimize göre, onları ısıtmak için bazı faydalı önerilere kulak verebiliriz.

Kendimi bildim bileli ellerim ve ayaklarım buz gibi, yazın bile. 
Bazen üşüyen ellerimi erkek arkadaşımın montunun cebine sokup ısıtmaya çalışıyorum. 
Zavallı ayaklarımsa, akşam kalın bir çorapla yorganın içine gireceği yatma vaktini bekliyorlar.” 22 yaşındaki, üniversite öğrencisi Dilek, yaz-kış buz gibi olan el ve ayaklarıyla ilgili sıkıntısını böyle dile getiriyor. Yapılan araştırmalara göre, soğuk el ve ayak sendromuna özellikle kadınlarda daha fazla rastlanıyor. Hatta uzmanlar her beş kadından birinin kan dolaşımı bozukluğundan kaynaklanan parmak ucu ve ayak üşümesi rahatsızlığına sahip olduğunu söylüyorlar.

Peki, bu konuda neler yapabiliriz?

1. Olası nedenleri keşfedin.

Soğuk el ve ayaklar yönünden derdiniz büyükse, öncelikle kan dolaşımınızda düzensizliğe neden olabilecek olası rahatsızlıkları tespit etmek için muayene olmanız gerekir. Bunlar arasında kalp ritim bozuklukları, şeker hastalığı, tiroit bezi rahatsızlıkları veya düşük tansiyon sayılabilir.

2. Mineral eksikliği çekiyor musunuz?

Pek çok kadının şikayeti: Demir eksikliği.
Vücudunuzda demir mineralinin yetersiz bulunması kansızlığa, dolayısıyla düzensiz kan dolaşımına neden olabilir. Doktorlar böyle durumlarda demir hapları alınmasını veya bol demir içeren sebze ve meyvelerden yenmesini tavsiye ediyorlar.

Önemli demir kaynakları
Demir en çok kırmızı et, baklagiller, yumurta ve daha sonra da yeşil sebzelerde bulunur. 
Beyaz ette de bol miktarda demir vardır.

3. Sıvı eksikliği de çekiyor olabilirsiniz.

Susamıyorsanız, gerektiği kadar su içmezsiniz. Yeterince sıvı almazsanız da kanınız yoğunlaşır ve akışkanlığını yitirir. Bu durumun sonunda, kan dolaşımınız aksar. 
Özellikle kılcal damarlarda yeterli derecede kanlanma olmaz.

4. Fırçayla hafif masaj

Doğal lifli yumuşak bir, sağ ayağınızın dışından başlayarak, dairesel hareketlerle dizinize kadar masaj yapın. Aynı işlemi öteki ayağınıza da uygulayın. Sonra da ellerinize yapın. 
Bir öneri daha: Parmaklarınız ile ayak parmaklarınızın arasına masaj yapın.

5. Isıtma banyoları iyi bir çözüm

Ya ellerinizi dirseklerinize kadar ya da ayaklarınızı dirseklerinize kadar önce 5 dakika sıcak suda tutun. Sonra da 15’er saniye süreler için bir buz gibi suya, bir sıcak suya sokun. 
Üç kez tekrar edin. Isındığınızı hissedeceksiniz.

6. Şifalı otlar

Ökseotu çayı kan dolaşımını hızlandırır. Ancak, dikkatli olmak gerek. 1 fincana sadece 1 tatlı kaşığı ökseotu, üzerine de kaynar su dökün ve bekleyin.
Demlenme süresi: 10 saat.
Fakat dikkat; günde 1 fincandan fazla içmeyin!
Zencefil de kan dolaşımını uyararak kanın yüzeysel bölgelere rahatça ulaşmasını sağlayan şifalı bitkilerden bir diğeri. Aynı zamanda öksürük, grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı ve yatıştırıcı etkiye sahiptir. iyice çekilmiş yarım tatlı kaşığı zencefil kökü bir bardak soğuk suya eklenir, hafif ısıda kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10 dakika kadar hafifçe kaynatılır ve sürülür, Günde 1•2 bardak yeni demlenmiş çay soğutulmadan içilirse ısınmayan el ve ayaklar için faydalı olur.

Soğuk el ve ayaklara sıcak takviye

Kışın bol bol tükettiğimiz çay, kakao, sahlep gibi içeceklerin yanı sıra, sıcak ayak banyoları da sürekli üşüyen el ve ayaklarımıza ilaç gibi gelir.

Uzman Görüşü

“Soğuk el ve ayakların başlıca sebebi, dolaşım bozukluklarıdır”

Soğuk el ve ayaklar buralardaki kan damarlarının büzüşmesi ya da bir şekilde tıkanmasıyla ortaya çıkan şikayetlerdir. Bu, cilde doğru giden kan damarlarının etrafındaki bağdokusu gerginliğinin artmasıyla ortaya çıkabilir. Dolayısıyla, el ve ayaklara kan akışı azalır; önce renkleri pembeden mora döner, zaman zaman mavileşir, hatta beyazlaşır. Kan akımı düzelmeye başlayınca, renk geriye doğru döner. Bu sırada zonklama ve karıncalanma hissi olur. Kalp ve damar hastalıklarına bağlı dolaşım bozuklukları, Raynaud hastalığa, uzun süreli titreşim yapan el aletleriyle çalışmak, bazı ilaçları yan etkileri, hormonal bozukluklar ve stres, soğuk el ve ayak şikayetlerinin başlıca nedenleri arasındadırlar.

Neler yapılabilir?

Soğuk suyla el ve ayakların temasının önlenmesi gerekir. Kışın su geçiren ya da ince tabanlı ayakkabılar rahatsızlığı en çabuk ortaya çıkaran sebepler arasındadır. Eğer sıkı giyinmek, soğuktan kaçınmak yeterince fayda etmiyorsa, bazı tavsiyelere uymak da şikayetleri azaltacaktır.

Bunları,
sigara içmemek [çünkü dolaşımı bozar],
kafeinden uzak durmak [çünkü kan damarlarını daraltır],
parmakları gererek esneme hareketleri yapmak ve öncelikle altta yatan bir hastalık varsa, onun tedavisini yaptırmak,
olarak sıralayabiliriz.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Soğuk El Ve Ayaklara Çözüm ile ilgili aramalar ellerin ve ayakların soğuk olmasının nedenleri  el ayak üşümesi halsizlik  el ayak üşümesi için hangi doktora gidilir  ayak üşümesine pratik çözüm  üşümüyorum ama ayaklarım buz gibi  ellerim çok soğuk ne yapmalıyım  vücudun sıcak ayakların soğuk olması  ayak üşümesi neden olur uzmantv
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar