Cep Telefonları Kanser Yapar Mı?

Cep Telefonları Kanser Yapar Mı?


Onkoloji enstitülerinde yapılan labaratuvar çalışmalarında cep telefonlarının yaydığı radyasyonun kansere yol açtığı şimdiye kadar bilimsel olarak kanıtlanamamış veya istatistiki olarak gösterilememiştir. Çalışmalar hala sürmektedir.

Çok yüksek radyasyon seviyelerinin insanlarda zararlı etkilere neden olduğu bilinmektedir. 
Ancak burada sözü edilen “yüksek radyasyon seviyesi” ile cep telefonları değil çok güçlü UHF/VHF televizyon vericileri, FM radyo vericileri ve radarlar kastedilmektedir. 
En çok korkulması gerekenler bunlardır.

Örneğin İstanbul Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın UHF/VHF televizyon vericilerinin bulunduğu Çamlıca’da yaptığı çalışmalarda bu radyasyonun etkisi altında yaşayan insanların vücut sıcaklıklarının 2 derece daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Oysa cep telefonuyla yapılan görüşmelerde eğer konuşma süresi 6 dakikayı geçmişse, sadece telefonun en yakın etkilediği kulak çevresindeki ve beyindeki dokularda yalnızca 0.5 derecelik bir sıcaklık artışı meydana gelir. 6 dakikadan daha kısa süren görüşmelerde böyle bir sıcaklık artışı meydana gelmez.

Vücut ısısının yarım derece artması ile kanser arasında bir ilişki yoktur. 
Sıcaklık artışının vücuda hangi olumsuz etkileri olduğu henüz bilinmemektedir. 
Belki de vücudun dengesini bozuyor diye düşünülebilir. 
Fakat ortada cep telefonuyla meydana geldiği kanıtlanabilmiş başka bir hastalık da yoktur.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Cep Telefonları Kansere Neden Oluyor Mu? Sağlık Haberleri Bilim Teknoloji Cep Telefonları Kansere Davetiye Çıkarır mı? Sağlık Rehberi Cep Telefonu Zararları Sağlık Aktüel Telefondan Birini Kullanıyorsanız Kansere Yakalanma Tablet Bilgisayarlar Zararlı mı? Cep Telefonu ile Uzun Süre Konuşmanın Zararları
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar