Tansiyon Nasıl ölçülür?

Tansiyon Nasıl Ölçülür?


Tansiyonunu ölçeceğiniz kişinin son yarım saat içinde kahve, alkollü içecek, çay, kola veya sigara içmemiş olması, ağır egzersiz yapmamış olması ve ölçümden önce dinlenmiş olması gerekmektedir.

Kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletinin kola sarılan kısmına “manşon” denir. 
Manşon kalple aynı hizada olacak şekilde sarılmalıdır. 
(Ya da daha kolayı, dirseğin katlanma çizgisinin bir-iki parmak üzerinden sarılır.)

Manşon sarmanın püf noktası, manşonu pompa ve göstergeye bağlayan iki hortumun kolun üzerinde kalacak şekilde sarılmasıdır.

Manşon sarıldıktan sonra steteskopunuzu kulağınıza takınız. Steteskopun sesleri alan kısmına “steteskopun diyaframı” denir. Diyaframı bir yere çarpmamaya dikkat ediniz, kulağınız etkilenebilir. Diyaframı dirsek çukurunda gövdeye yakın tarafa yerleştirmelisiniz. (Çukurun ortası değil, çukurun gövdeye yakın yarısına.) Çünkü dinleyeceğiniz “brakial arter” isimli damar tam bu hizadan geçer.

Burada da bir püf noktası söz konusu. Pompayı tutacağınız el değil de diğer elinizle, tansiyonunu ölçtüğünüz kişinin dirseğini alttan desteklerken aynı elinizin baş parmağıyla da steteskopun diyaframını dirsek çukurunda muhafaza ediniz.

Diyafram manşonun altına şıkıştırılmaz! Bu şekilde ölçümler hatalı sonuç verir. 
Ayrıca hastanın kolunu muhakkak alttan desteklemek gerekir. 
Çünkü hasta kolunu düşürmemek için kasarsa ölçüm hatalı olur.

Şimdi manşonu şişirmeye başlayabilirsiniz. Burada amacımız manşon içindeki hava basıncının, damarlar içindeki basıncı yenmesidir. Dolayısıyla ne bir nabız ne de herhangi bir ses alabildiğimiz “sessiz” sahaya ulaşana kadar şişirmektir.

Manşonu yaklaşık 180 mm.Hg’ya (“180 milimetre-civa” diye okunur) kadar şişiriniz. 
Bu basınç çoğu kimsede damarlardaki basıncı yenmeye yetecektir. Eğer bu seviyede nabız atışına benzeyen hiçbir ses duymuyorsanız 30 mmHg. kadar daha şişirip yine nabız atışı şeklinde hiçbir ses duymadığınızdan emin olunuz.

Eğer hala nabız atışına benzer sesler alıyorsanız nabız, sesleri kaybolana dek şişirip yine 30mmHg yukarısının da sessiz olup olmadığını kontrol ediniz. Bazen yanılgıya düşüldüğü için bu 30mmHg’lık kontrolün yapılmasında fayda vardır.

Şimdi yavaş bir şekilde havayı boşaltmaya başlayınız. Gözünüz de basınç göstergesinde olmalıdır. Saniyede 2mm hızla basıncı düşürünüz. Basınç düşerken nabız atışlarını ilk duyduğunuz basınç değerini aklınızda tutunuz. İşte bu basınç “sistolik basınç” ya da “büyük tansiyon” denilen basınçtır. Artık damar içinde kan akışı başlamış demektir. Basıncı düşürmeye devam ediniz.

Nabız sesleri -tıpta bu seslere “Korotkoff sesleri” denir- basınç düştükçe değişecek ve bir noktadan sonra kaybolacaktır. Seslerin kaybolduğu nokta küçük tansiyondur(diyastolik basınç). 
Yani sesleri ilk ve son duyduğunuz basınçlar size o kişinin tansiyonunu verir.

En önemli püf noktası: Tansiyon saat ve nabızla birlikte kaydedilir. Örneğin:

Saat: 14:00 Tansiyon: 115 / 75 Nabız: 90

Nabız atışlarını el bileğinin iç yüzünün başparmak tarafında hissederek bulabilirsiniz. 
Nabız atışlarını hissetmek için işaret, orta ve yüzük parmaklarınızı kullanınız. 
Bulamıyorsanız fazla dert etmeyiniz çünkü nabız tutabilmek belli bir tecrübeyi gerektirir. 
Bir sağlık personelinden yardım isteyebilirsiniz.

Eğer ölçtüğünüz tansiyon 140 / 90 ‘ın üstündeyse (örneğin 140 / 95 veya 170 / 120) bu tansiyon “yüksek” kabul edilir. Daha doğru sonuçlar elde etmek için 15’er dakika arayla üç tansiyon ölçümü yapıp bunların ortalaması alınız.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Tansiyon ile ilgili aramalar tansiyon değerleri tansiyon nedir yüksek tansiyon yaşa göre tansiyon değerleri büyük ve küçük tansiyon nedir yüksek tansiyon tedavisi yüksek tansiyona ne iyi gelir tansiyon kaç olursa düşüktür Tansiyon Nasıl ölçülür? ile ilgili aramalar doğal yolla tansiyon nasıl ölçülür en doğru tansiyon ölçümü nasıl yapılır tansiyon nedir nasıl ölçülür normal tansiyon nasıl ölçülür elle tansiyon hesaplama tansiyon aç karnına mı ölçülür tansiyon hangi koldan ölçülür tansiyon ölçme değerleri
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar