Bilgisayar Ekranları ve Göz

Bilgisayar Ekranları ve Göz

Memorial Hastanesi Göz Merkezinden Uzm.Dr. Mustafa Temel, bilgisayar ekranlarının göz sağlığını nasıl etkilediğini anlattı.
Kullanımı ve yaygınlığı hızla artan bilgisayarlar ve çeşitli iş kollarındaki monitör ekranları nedeniyle pek çok kişi gözleriyle ilgili olarak göz yorgunluğu, gözlerde ve göz çevrelerinde ağrı, gözlerde yanma, batma, kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık, sulanma, bulanık görme, odaklama zorluğu, gözleri kısarak bakma, ışığa karşı duyarlılık, bakılan karakter etrafında ışık saçılmaları görme, göz kapaklarında iltihap, kepeklenme, baş ağrısı, gibi şikayetlerde bulunmaktadırlar.

Bu şikayetlerin oluşmasında en önemli nedenlerden biri belli bir süredeki göz kırpma sayısının çok azalmasıdır. 
Normalde dakikada ortalama 25 kere gözlerimizi kırparız. 
Bu işlemin üst kapağının dinlenmesi, gözyaşı ile gözün beslenmesi ve temizlenmesi, kornea yüzeyinin kayganlaştırılması ve üzerinde son derece düzgün bir yüzey oluşturarak net ve berrak görmenin sağlanması, gibi bir çok nedeni vardır. 
Ekranlarla çalışırken bu sayı dakikada 10un altına, hatta 5-6ya düşer. 
Böyle olunca da gözyaşı buharlaşır, kornea yüzeyi kurur, yanma, batma, kızarıklık, gibi az önce saydığım birçok şikayete neden olur. 
Gözyaşı seviyesi normalde zaten az olan kişilerde bu şikayetler çok daha çabuk ve şiddetli olur. Ayrıca, bilgisayarda bazen iyi görebilmek için ya da konsantre olunduğunda gözleri iyice açarak bakanlar olabiliyor. 
Bu durum da sorunu artıran bir etkendir. 
İşte tüm bu nedenlerle, ekranla çalışırken bilinçli olarak sık göz kırpmak yararlı olur. 
Bazen de suni gözyaşı damlaları kullanmak gerekebilir.

Ekranla çalışanlarda göz şikayetlerinin bir diğer önemli nedeni kişide fark edilmemiş, tespit edilmemiş ya da daha önce tespit edilmiş ancak durumunda değişiklik oluşmuş kırma kusurlarıdır (gözlük kullanmayı gerektiren hastalıklar, yani miyopi, hipermetropi ve astigmatizma). 
Özellikle çocuklarda ve gençlerde en küçük harfleri bile görebildiği halde bazen kırma kusuru bulunabilir. 
Halk arasında bilgisayarın gözleri bozduğu şeklinde bir düşünce mevcuttur. 
Bu doğru değildir. 
Ancak mevcut kusur bilgisayar kullanımıyla açığa çıkmış veya belirginleşmiş olabilir. 
Bu nedenlerle aileler en küçük göz şikayeti olan çocuklarının bile gözlerini bir uzmana muayene ve yılda bir kontrol ettirmelidirler. 
Gözlük kullanmak durumunda olanlar ekranla çalışırken gözlüklerini mutlaka takmalıdırlar.

Bir diğer sorun kaynağı uygun oturuş ve duruşa dikkat etmemektir. 
Ekranın üst kenarı göz hizasında olmalı, ekrandan uzaklık ekrandakileri rahat görebilecek en uzak mesafe olmalıdır. 
Ayrıca, pencerelerle ekran açısı uygun olmalı, pencere ve diğer kaynaklardan gelen görüntüler ekran üzerine düşmemelidir.

Ekranlardan yayılan ışının bizatihi kendisi bugünün modern teknolojileriyle üretilen monitörlerde artık tehlike yaratmamaktadır. 
Ancak çözünürlük ve tazeleme hızı düşük olmamalı, aksine bu konuda bonkör davranılarak yüksek çözünürlüklü ve yüksek tarama hızlı monitörler kullanılmalıdır. 
Bu monitörler çok daha az oranda göz şikayetlerine yol açmaktadır. 
Ayrıca, ekranlar yapıları nedeniyle çok toz topladıklarından uygun malzemelerle sık sık temizlenmelidirler.

Bunlardan başka, iri puntolu ve gözü yormayan karakterlerle yazmak, koyu renk zeminler üzerinde açık renk karakterlerle çalışmak, çalışırken 45-50 dakikada bir 5-10 dakika ara verip gözü dinlendirmek de göz sağlığı için çok önemlidir

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Bilgisayar Ekranları ve Göz ile ilgili aramalar bilgisayar göz koruyucu  bilgisayar ekranının üst kenarı göz seviyesini aşmamalıdır  göz yormayan monitör ayarı  bilgisayarın göze zararları nasıl önlenir  bilgisayar göz bozar mı  bilgisayara bakarken göz yanması  bilgisayar ekranından gözleri korumak için gözlük  monitör göz seviyesi
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar