Yurtdışında Ucuz Seyahat Etmenin En iyi Yolu

Yurtdışında Ucuz Seyahat Etmenin En İyi Yolu


Seyahat etmeyi çok seviyoruz ama dolar desen ayrı, euro desen almış başını gidiyor. 
Hal bu durumdayken nasıl para dayansın.. Peki çok ucuz bir seyahat geçirmenizi sağlayacak bazı tüyolar var desek, hatta bazı şeyleri bedava yapabileceğinizi söylesek? 
Evet, evet doğru, çok ucuza bir seyahat mümkün! İşte size yurtdışında ucuz seyahat etmenin yolları!

Seyahat denince en önemli şeylerden biri ulaşımdır. Uçak, tren, otobüs biletlerinizi önceden almalısınız. Ne kadar erken bilet alabilirseniz, o kadar daha ucuz olur. Özellikle uçak biletlerini ucuza getirmeniz için en az 3-4 ay önceden almanızda fayda var.

Belirli bir rotanız yoksa seyahat etmeye ucuz ülkelerden başlayabilirsiniz. 
Euro ve Dolar tavan durumdayken, para birimi daha düşük, Türk Lirası’nın daha değerli olduğu, fiyatların uygun olduğu, hatta vizesiz gidilebilen ülkelere seyahat edebilirsiniz. 

Uçak bileti ararken, bir tarihe takılı kalmayın esnek olun. Gideceğiniz haftanın tüm günlerine bakın, böylelikle daha ucuz bir bileti kaçırmamış olursunuz. Genellikle en ucuz biletler hafta içi Perşembe günleri oluyor. Ayrıca yolunuzu uzatmış olsanız da, aktarmalı uçuşlar normal biletlerden daha ucuz, bu yüzden aktarmalı uçuşlara bakmakta fayda var.

Ucuz uçak bileti alırken bir çok siteye bakın ve karşılaştırın. Skyscanner gibi sitelerden bulduğunuz çeşitli havayolları biletlerini, bir de havayolunun kendi web sitesiyle de karşılaştırın. 
Havayollarının kendi sitelerinde çeşitli indirim ve kampanyalarla biletler daha ucuz olabiliyor.

Sık kullandığınız havayollarının mil kartlarına başvurun. 
İşe yaramaz demeyin, siz gezdikçe puanınız birikir ve bakarsınız bir uçak biletiniz bedavaya gelir.

Ucuz Uçak Bileti Bulmanız için En İyi 10 Tüyo galerisinde çeşitli tüyolar bulabilirsiniz.

Her şeyde olduğu gibi, konaklamada da erken kalkan yol alır! Konaklama rezervasyonunu önceden yapın. Oteller, pansiyonlar, hosteller için önceden rezervasyon yaptırmak ucuza gelebilir. Ayrıca 3-4 kişilik odalar daha hesaplı olabiliyor. Eğer grup olarak bir seyahat yapıyorsanız büyük odalar tercih edebilirsiniz.

Şehir merkezinden uzak durun. Şehir merkezinde ki otellerin hepsi çok pahalı oluyor.

Tüm dünyada bedava ve ucuz konaklamanızı sağlayan bir çok uygulama ve site var. Bu siteleri kullanarak kendinize bir daire kiralayabilir, ucuz hostel bulabilir, bir ailenin odasında bedava kalabilir, özel mülklerin bahçesinde kamp yapabilirsiniz. Yurtdışında Ucuz ve Bedava Konaklama için 8 Uygulama galerisinde ucuz konaklama seçenekleri bulabilirsiniz.

Uçuşlar ve oteller için arama yapacaksanız, göz atma geçmişinizi gizlemek için tarayıcınızdaki gizli modu kullanın, böylece rezervasyon web siteleri çerezlerinizi takip edemez ve fiyatı yükseltemez.

Yaz tatili, sömestr, bayram tatilleri gibi tatil zamanlarında gezmek her zaman, hem konaklama hem biletler açısından pahalı olacaktır. Bir de buna bonus olarak gezdiğiniz turistik yerlerde kalabalıkla boğuşmak zorunda kalırsınız. Eğer imkanınız varsa herkesin tercih etmediği zamanlarda gezmeniz daha hesaplı olur.

Seyahatiniz sürecinde marketten alacağınız yiyeceklerle kendinize atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz, böylece yemeğe çok para harcamamış olur ve restoranlara fazla para vermemiş olursunuz.

Nerede ne ucuz, nerede ne yenir, nerede ne vardır yerel halktan daha iyi kimse bilemez! 
Halktan birine danışın ve ucuz mekanları öğrenin.

Genel bir kural olarak, yemek yeri bulmadan önce turistik yerden 5-6 sokak ötede bir yer seçin. Turistik bölgelerde bulunan yerler turistlere yönelik olduğu için her zaman daha pahalıdır. Bu yüzden biraz uzak yerlerde daha az harcama yapmış olursunuz.

Bir şehrin kültürünü bir de sokakta satılan yemekleri deneyerek öğrenin. Hem hesaplı, hem de lezzetli olabiliyorlar. Bir öğününüzü böyle geçirebilirsiniz.

Olur da şöyle güzel bir yemek yiyelim derseniz, genelde pahalı restoranlarda akşam yemeğiyle aynı yiyecek, öğle saatlerinde yarı fiyatında oluyor.

Yurtdışında çoğu ülkede havaalanlarında, sokaklarda su içebileceğiniz musluklar var. Eğer bir su şişeniz olursa buradan su doldurup, en çok tükettiğimiz şeyden tasarruf etmiş olursunuz.

Son zamanlarda her şehirde ücretsiz yürüyüş turları artmaya başladı. Bu turlara önceden kayıt olup gönüllü rehber eşliğinde bulunduğunuz şehri yürüyerek ve tarihini dinleyerek gezebiliyorsunuz. 

Dünyanın genelinde turiste her şey olduğundan daha pahalı ve inanın pazarlık yaparsanız bir şey kaybetmezsiniz. Alışverişlerde, otellerde, ulaşım araçlarında pazarlık yapın. 
Ufacık bir indirimin bile size katkısı olacaktır.

Yurtdışında taksiler bizim için bir tuzak! Yerel halk bile taksi kullanmıyorken, bir turistin taksiye binmesi taksici için fırsat oluyor. Hem taksimetre diye bir şey yok, hem de fiyatları olduğundan 2 katı fazla söylüyorlar. O yüzden zor durumda kalmadıkça taksilerden uzak durmalısınız. Toplu taşıma kullanmak her zaman daha hesaplı. Ayrıca Uber tarzı uygulamalar yurtdışında daha yaygın, onları da kullanabilirsiniz.

Normal hayatınızda ve seyahatlerinizde de, gereksiz ve fazla kesintiler yapan banka kartlarından kaçının. Aylık, yıllık ücretleri fazla olan. Atm’den para çekerken, para aktarması yaparken, alışveriş yaparken fazla kesinti yapan kredi kartlarını tercih etmeyin. Kazandığınız paraları bankalara vermeyin. Bunu kendinize saklayın ve seyahatlerinizde daha rahat harcama yapın.

Para bozduracaksanız, gittiğiniz şehrin herhangi bir bankasında bozdurmanız daha hesaplı olacaktır. Havaalanlarındaki dövizler her zaman fazla kesinti yapıyor ve para kaybınıza neden oluyor.

Yurtdışında her yerde wifi var bu doğru ama bir çoğunu kullanabilmeniz için kullanıcı girişi ya da para istiyor. Bu da genelde o ülkede kullanılan ”Turkcell’’ gibi telefon hatlarının numarası tarzında bilgiler istiyor ve bu yüzden internet erişimi yapamıyorsunuz.  Bu durumda Starbucks ve Mc Donald’s tarzı yerler yardımınıza koşuyor. Buralarda internete bedava girebilirsiniz.

Müze girişleri, etkinliklerin tarihlerini araştırın. Müzelerin bazen bedava giriş günleri oluyor, etkinliklerin ucuz olduğu günler oluyor. Bazı kültürel yerlerin öğrencilere bedava olduğu günlerde oluyor. Bunlardan haberdar olmanızda fayda var.

Avrupa’da seyahat ederken zaman ve paradan tasarruf etmenin harika bir yolu, gece trenleridir. Avrupa’nın büyük şehirleri arasında çok yaygın ve gecenizi trende uyuyarak geçirerek, hem konaklamış olursunuz, hem de yol masrafınız ucuza gelir.

Yurtdışında uzun araba yolculuklarını ucuza getirmenin birçok seçeneği var. Sizle aynı yere giden bir yabancıyla ortak araç kiralayarak, masraflarınızı paylaşıp yolculuğunuzu ucuza getirebilirsiniz. Bunun için yapılan uygulamalardan bazıları: BlaBlaCar ve Carpooling.

Yurtdışındaki gece hayatı ve eğlence mekanları, Türkiye’de olduğu gibi değil. Loca alma zorunluluğu, stand alma zorunluluğu, şişeler patlatma vb. gibi şeyler orada yok. Hatta bazılarında giriş ücreti bile yok. Yurtdışında giriş ücreti almayan mekanlara gidebilirsiniz, içeride bir şey içmenize de gerek yok. Kimse gelip sizi darlamıyor. Bazı günlerde mekanlarda öyle indirimler oluyor ki 1 dolara, 1 euroya bile içki içebiliyorsunuz.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Amerika’da Dil Eğitimi Rehberi Amerika’da Dil Eğitimi Rehberi Avustralya’da Dil Eğitimi Rehberi Avustralya’da Dil Eğitimi Rehberi İngiltere’de Dil Eğitimi Rehberi İngiltere’de Dil Eğitimi Rehberi İrlanda’da Dil Eğitimi Rehberi İrlanda’da Dil Eğitimi Rehberi Kanada’da Dil Eğitimi Rehberi Kanada’da Dil Eğitimi Rehberi Malta’da Dil Eğitimi Rehberi Malta’da Dil Eğitimi Rehberi Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi Almanya’da Üniversite Eğitimi Rehberi Çekya’da Üniversite Eğitimi Rehberi Çekya’da Üniversite Eğitimi Rehberi Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi Macaristan’da Üniversite Eğitimi Rehberi Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi Polonya’da Üniversite Eğitimi Rehberi
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar