B Vitamini içeren Besinler B Vitamini Çeşitleri ve Faydaları

B Vitamini içeren Besinler B Vitamini Çeşitleri ve Faydaları

Sağlıklı yaşam sağlıklı beslenmeden geçer.
Sağlıklı beslenme için tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz önemli.
Gıdalardan gerekli vitamin ve mineralleri alıp almadığınıza özen gösterin.
Sebze, meyve, et, süt ve süt ürünleri gibi farklı besin gruplarından aldığınız vitaminler çeşitlilik gösterir. Bunlardan B grubu vitaminler birkaç çeşittir ve suda çözünürler.
B vitaminleriyle ilgili bilmeniz gerekenler…

B vitamini suda eriyen vitaminlerdendir. Zihinsel ve fiziksel sağlığı korur ve destekler.
Hafızayı korur ve güçlendirir. Öğrenmede kolaylık sağlar.
Beyni strese karşı koruyarak yarar sağlamaktadır.
B vitamini B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 oluşmaktadır.

B1 (tiamin) vitamini nedir?

B1 vitamini (tiamin), değişik gıdalarla alınan besin öğelerinin vücutta enerjiye çevrilmesini ve en önemli enerji kaynaklarından biri olan karbonhidratlardan enerji yapımını sağlar.
B1 vitamini, karaciğer ve diğer organ etleri, et, süt, kuru baklagiller, tahıllar (buğday, mısır, pirinç), ceviz, fındık ve yumurta bulunur.

B1 vitamini yetersizliği durumunda şu belirtiler görülür:

Yorgunluk ve isteksizlik,
İştah azalması,
Kusma,
Sindirim sisteminde bozukluklar,
Kalp yetmezliği,
Huzursuzluk,
Beriberi denilen ve sinir sistemi bozukluğu şeklinde tanımlanan eklemlerde şişlik ve ağrı,
Denge bozukluklarına neden olan hastalıklar.

Günlük B1 vitamini ihtiyacı nedir?
B1 vitamini, enerji metabolizması için gereklidir. Bu nedenle karbonhidrat tüketen kişilerde B1 vitamini ihtiyacı daha fazladır. B1 vitamini, vücutta depo edilen bir vitamin değildir. Bu nedenle günlük beslenme ile alınması gerekir. Her 1000 kalori için kişinin 0.4 mg B1 vitamini alması önerilir.

B2 (riboflavin) vitamini nedir?

B2 vitamini (riboflavin), karbonhidrat, protein ve yağların metabolizmasında görev alan düzenleyici bir vitamindir. B2 vitamini, ışığa duyarlı ve suda eriyen bir vitamindir. Bu nedenle B2 vitamini bulunan yiyecekler, ışıkta bekletilmemeli ve bu yiyeceklerin suları dökülmemelidir. Örneğin: sebzelerin pişirilme suyu ve yoğurdun suyu. B2 vitamininin bulunduğu besinler; karaciğer, et, süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardır.

B2 vitamini yetersizliği belirtileri şöyle sıralanabilir:
Dermatit gibi deri rahatsızlıkları,
Dudaklarda (keylozis, angular lezyon),
Göz çevresinde kesik şeklinde yaralar,
Sinir sisteminde bozukluk,
Anemi (kansızlık),
Gözde yanma ve kızarıklık,
İshal.

Günlük B2 vitamini ihtiyacı nedir?
Büyümenin fazla olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde vücudun B2 vitamini ihtiyacı fazladır. Vücutta depo edilmediği için dışarıdan alınması gerekir. İhtiyacın üzerinde alındığı zaman da idrarla atımı fazladır. B2 vitamini ihtiyacı, her 1000 kalori için 0.6 mg'dır.

B3 (niasin, nikotinik asit, vitamin PP) vitamini nedir?

Karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında görevli olan niasin, su ve alkolde çözünen asit, alkali, ışık ve ısıya dayanıklı bir vitamindir. Et, balık, kümes hayvanları, karaciğer, maya, tahıllar, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerde B3 vitamini bulunur.

B3 vitamini yetersizliği belirtileri şunlardır:
Sinir sistemi, sindirim sistemi ve güneş gören deride simetrik yaralarla kendini gösteren pellegra hastalığı (Bu rahatsızlık, tek yönlü beslenen, özellikle sadece mısır tüketen kişilerde görülür),
İştahsızlık,
Halsizlik,
Kol ve bacakların güneş gören yerlerinde yaralar,
Depresyon,
Ruhsal bozukluklar.

Günlük B3 vitamini ihtiyacı nedir?
Besinlerle alınan kaliteli proteinler, vücut için gerekli niasin ihtiyacını giderir. Özellikle de bir amino asit olan triptofan vücutta niasine dönüştüğü için alınan miktar niasin eş değeri olarak saptanmalıdır. Günlük niasin ihtiyacı her 1000 kalori için 6.6 mg’dır.

B5 vitamini (pantotenik asit) nedir?
Pantotenik asit, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması için B grubu vitaminlerinden biridir. Sinir sisteminde, bazı hormonların çalışmasında ve yağların sentezinde etkilidir. B5 vitamini, suda eriyebilir, besinlerin pişirme suyuna geçer, asit ve alkalilere karşı duyarlıdır. Tüm hayvansal ve bitkisel besinleri tüketmekle yeteri kadar B5 vitamini alımı sağlanır.

B5 vitamini eksikliği durumda şunlar görülür:
Kusma,
Karın ağrıları,
Kasılma nöbetleri,
Yorgunluk.

Günlük B5 vitamini ihtiyacı nedir?
B5 vitamini, tüm besinlerde bulunduğu için yetersizlik belirtileri sık görülmez. Günlük B5 vitamini ihtiyacı 4-7 mg kadardır.

B6 vitamini (piridoksin) nedir?
B6 vitamini, suda kolayca çözünen, ışığa ve alkali ortama duyarlı bir vitamindir. Protein, yağ ve karbonhidrat metabolizmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemi için de gerekli bir vitamindir. B6 vitamini; et, karaciğer, böbrek, tahıllar ve kuru baklagillerde bulunur.

B6 vitamini yetersizliğinde şunlar görülür:
Deride yara,
Sinir sistemine bağlı olarak bayılma nöbetleri (konvulsiyon),
Dudak kenarı ve dilde yaralar,
Huzursuzluk,
Kansızlık (anemi),
Büyüme geriliği,
Sindirim sistemi bozuklukları,
Böbrekte taş oluşumu.

Günlük B6 vitamini ihtiyacı nedir?
B6 vitamini ihtiyacı, bebekliğinde anne sütü yerine hazır mamalar ile beslenen kişilerde daha fazladır. Kaliteli protein ile beslenen kişilerde B6 vitamini ihtiyacı daha azdır. Günlük ihtiyaç ise 1.5-2 mg’dır.

B7 vitamini (biotin) nedir?
Biotin, bazı hayvanlar için büyüme etmeni olan, yumurta akında bulunan, kayıplara dayanıklı ve suda çözünen bir vitamindir. Biotin, ince bağırsak bakterileri tarafından sentezlenir. Karbonhidrat metabolizmasında görev alır ve enerji oluşumuna katkı sağlar. Biotin tüm yiyeceklerde yeterli miktarda mevcuttur. B7 vitamininin en çok bulunduğu besinler; karaciğer, yumurta sarısı, soya unu, et ve mayadır.

B7 vitamini, günlük tüketilen besinlerde yeterli miktarda bulunduğundan eksikliği pek görülmez. Çiğ yumurtanın besleyici olduğu düşünülür ve bazı kişilerce tüketilir. Ancak çiğ yumurta akında bulunan avidin adlı bir protein, biotin vitamininin vücutta kullanılmasını engeller. Çiğ yumurta yiyen kişilerde saç dökülmesi ve deri yaraları oluşabilir. Bu nedenle yumurtanın pişirilerek tüketilmesi önerilir. B7 vitamininin az tüketiminde kas ağrıları, iştahsızlık görülebilirken kişinin rengi solabilir.

Günlük B7 vitamini ihtiyacı nedir?
B7, vücutta bağırsak bakterileri tarafından üretilir ve günlük tüketilen besinler ile yeterli miktarda alınabilir. Yetişkinler için önerilen B7 tüketim miktarı günlük 20-30 mcg’dır.

Vitaminlerin Faydaları
B1 Vitamini Faydaları

B1 vitamin tiamin olarak bilinmektedir. Sinir sistemini açısından önemlidir. B1 vitamini eksikliğinde sinirlilik, depresyon, halsizlik ve hafıza sorunları yaşanmaktadır.

B2 Vitamini Faydaları

B2 vitamini antioksidan içermektedir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşmasını sağlamaktadır. B2 vitamini eksikliği ağızda birtakım sorunlara ve dudak ve dil çevresinde iltihaba sebep olmaktadır.

B3 Vitamini Faydaları

Sinir sistemi sağlığı bakımından önemli bir yere sahiptir. Eksikliğinden depresyon, halsizlik ve hatta pelegra hastalığına yol açmaktadır.

B5 Vitamini Faydaları

B5 vitamini alyuvar üretiminde önemli derecede rol oynamaktadır. Stresle mücadele etmektedir. Cilt ve saç sağlığında önemlidir. B5 vitamini eksikliğinde yorgunluk, iştahsızlık, saç dökülmesi ve cilt problemlerine sebep olmaktadır.

B6 Vitamini Faydaları

Bağışıklık sistemi ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamaktadır. Egzema ve sedef gibi cilt hastalıklarını engellemektedir. Deri hastalıkları, kansızlık ve uykusuzluk gibi problemler eksikliğinde yaşanmaktadır.

B7 Vitamini Faydaları

Tırnak, saç ve cilt sağlığı açısından önemlidir. B7 eksikliğinde anemi, saç dökülmesi, hafıza sorunları, bulantı gibi sorunlara yol açmaktadır.

B9 Vitamini Faydaları

B9 vitamini hamile adayları için oldukça önemlidir. Bebeğin anne karnındaki gelişimini sağlıklı tamamlamasını sağlamaktadır. B9 vitamini eksikliği doğum kusurlarına, anemi, hafıza, beyin ve sinir fonksiyonlarında bozukluğa sebep olmaktadır.

B12 Vitamini Faydaları

Sinir sisteminin sağlığı açısından önemlidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunu destekler. Hafızayı geliştirmektedir. Konsantrasyon problemlerinde çözüm kaynağıdır. B12 eksikliğinde sinir sisteminde sorunlara neden olmaktadır. Kilo kaybı, iştahsızlık, yorgunluk, el ve ayaklarda uyuşma gibi sağlık sorunlarına sebep olmaktadır.

Sosyete Karadeniz ~ Sosyete Sözler ~ Sosyete Trend ~ Sosyete Travel
B Vitamini içeren Besinler B Vitamini Çeşitleri ve Faydaları
Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Paylaş:  

Yorumlar