Atatürk’ün Ankara ile ilgili Sözleri

Atatürk’ün Ankara ile ilgili Sözleri

Atatürk’ün Ankaralılar ve Ankara ile ilgili söylediği sözler. 
Atatürk’ün Ankara hakkında fikir ve düşünceleri.
'Ankara'nın ve Ankaralıların benim gönlümde bambaşka bir yeri vardır'

Sevgili milletimizin bütün bir düşmanlık dünyasına karşı, sonu zaferle başardığı Bağımsızlık Mücadelesi tarihinde Ankara ismi, en saygın bir yeri koruyacaktır. 1922 (Atatürk’ün T.T.B.IV, s.466)

Büyük Millet Meclisi sizin yiğitlik çevrenizde korkusuzca bağımsızlık mücadelesine devam edebilmiştir. Bu nedenle Ankaralı hemşehrilerimin, bu vatanı kurtarma mücadelesinde ayrı bir şeref hissesi vardır. 1922 (Atatürk’ün T.T.B.IV, s.466)

Türkiye’nin ve Türk milleti çıkarlarının en güvenilir savunmasının ancak Ankara’dan olabileceği, olaylarla anlaşılmıştır. En güç şartlar içinde, en az hazırlıklı olduğumuz halde en büyük darbelerin geri çevrilebilmesinin en kuvvetli etkenleri arasına Ankara’nın coğrafî durumu dahildir.
1924 (Atatürk’ün S.D.V, s.99-100)

Hiç şüphe etmemelidir ki, Anadolu ortasında hızla oluşturulacak yeni ve bayındır bir Ankara, yüzyıllarca ihmal edilen Türk vatanı için başlı başına bir uygarlık merkezi, Türk Devleti için pek önemli bir dayanak olacaktır. 1924 (Atatürk’ün S.D.I, s.323)

Ankara, hükûmet merkezidir ve sonsuza dek hükûmet merkezi kalacaktır.
1925 (Atatürk’ün S.D.V, s.212)

Ankara’ya geldiğimden sonraki mücadele yaşamımızda,özgürlük ve bağımsızlık âşığı kahraman Ankaralıların gösterdikleri sevgi bağlılığını ve yardımları, her zaman gönül borcuyla anarım.
1932 (Milliyet gazetesi, 28.12.1932)

Atatürk ve Bayrak Atatürk Ankara ile ilgili Sözleri Atatürk Ankara ile ilgili Güzel Sözler Ankara İle İlgili Sözler, Ankara İle İlgili Özlü Sözler Atatürk'ün Ankara'sı Ankara'nın Atatürk'ü Atatürk Araştırma Merkezi Atatürk'ün Haklarında Övgü Dolu Sözler Söylediği Atatürk’ün Ankara ile ilgili sözleri ile ilgili görseller Atatürk'ün Ankara'ya Gelişi ve Ankara İle İlgili Şiirler Atatürk'ün Ankara sevgisi Atatürkün Ankaraya Gelişi Şiirleri Atatürk'ün Çiftlik İle İlgili Sözleri - Atatürk Orman Çiftliği En güzel Atatürk sözleri Atatürk'ün Büyük Millet Meclisi ile ilgili Sözleri
( GEZİLERE ARAÇ TEMİN EDİLİR ) 
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Paylaş: