Bursa’da Gezilecek Müzeler Listesi

Bursa’da Gezilecek Müzeler Listesi


Hünkâr Köşkü Müzesi 1844 yılında Padişah Abdülmecit adına “Av Köşkü” olarak 19 günde yaptırılmıştır. Padişah Abdülaziz ve V. Mehmet Reşat’ın kaldığı köşk, 1922 yılında Atatürk ile birlikte Kurtuluş Savaşı komutanlarını 12 gün süreyle konuk etmiştir. Ayrıca Ulu Önder Atatürk’ün, 1925,1931 ve 1935 yıllarında Bursa’ya yaptığı ziyaretlerde köşkte kaldığı bilinmektedir. Köşkün içinde bulunan kabul salonu, Atatürk’ün odası, manevi kızları Sabiha ve Ülkü’nün yatak odası ve havuzlu salonun yanı sıra yemek odasında bulunan birbirinden değerli porselenler, bahçedeki anıt ağaçlar, çakıl mozaik zemin ve çinili çeşme görülmesi gereken değerler arasındadır.

Tel: 0 224 329 34 98 – 99
Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Mollaarap Mah. Köşk Caddesi No:2 Yıldırım/BURSA

Karagöz Müzesi
2007 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen Türkiye’nin ilk ve tek Karagöz Müzesi’nde iki galeri bulunmaktadır. İlk galeride Türk gölge oyunu olan Karagöz’ün tarihçesi bilgilendirme panolarında anlatılmaktadır. İkinci galeride geleneksel tiyatronun duayenlerinden olan Prof. Dr. Metin And’ın koleksiyonundan derlenen 61 parça orijinal Karagöz Oyunu tasvirleri ve Orhan Kurt, Metin Özlen, Tacettin Diker gibi ustalara ait Karagöz Oyunu tasvirleri sergilenmektedir. Müzede ayrıca Osmanlıca gazetelerde bulunan “Karagöz-Hacivat” karikatürleri de yer almaktadır.

Tel: 0 224 232 33 60
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Çekirge Mah. Çekirge Caddesi 16070 Osmangazi/BURSA

Merinos Tekstil Sanayi Müzesi
Kentin kültürel mirası yaşatma ve koruma projeleri kapsamında 14 Ekim 2011 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, dört ana bölümden oluşuyor. Her bölümde sırası ile Merinos koyunundan alınan kirli yün yapağının hangi aşamalardan geçerek yünlü kumaşlara dönüştüğünün hikâyesi anlatılmaktadır. Merinos Tekstil Sanayi Müzesi’nde günler dolu dolu geçiyor. Müzede yapılan atölye çalışmaları çocukların eğlenceli vakit geçirmesi sağlarken anne babalara da tekstil tarihini keşfetme imkânı sunuyor.

Tel: 0 224 716 37 18
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi Osmangazi/BURSA

Merinos Enerji Müzesi, Bursa Merinos Yünlü Dokuma Fabrikası’na elektrik üretimi sağlayan 3 bin 200 metrekarelik alana sahip elektrik santrali binasında 7 Eylül 2012 tarihinde açılmıştır. Elektrik üretiminin ayrı aşamaları ile ilgili müzedeki bölümleri gezerek Bursa’daki elektrik üretimine dair bilgiler edinebilirsiniz. Cansız manken, özel ışıklandırma ve ses efektleri ile hareketlendirilen her bölüm tiyatral bir gösteri atmosferi sunmaktadır. Ayrıca son dönemlerde sayıları hızla artan ‘kaçış’ oyunlarına ayrı bir hava katan ‘müzede bir olay var’ etkinliği, Merinos Enerji Müzesi’ne olan ilgiyi arttıran etkenlerdendir.

Tel: 0 224 716 37 22
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Merinos AKKM Kuzey Kapısı Girişi Osmangazi/BURSA

Bursa Göç Tarihi Müzesi, 8 bin 500 yıllık göç tarihinin masaya yatırıldığı ve ziyaretçilerin göçlerle ilgili olarak ayrıntılı şekilde bilgilendirildiği; arşivler taranarak, göç etmiş ailelerle sözlü tarih çalışması kapsamında görüşülerek, üniversitelerin desteği alınarak, çok önemli bir birikim ortaya çıkartıldığı farklı bir müze konseptine sahiptir. Göçler sırasında yaşananları yansıtan, canlandırılmış örneklerle de gelecek kuşaklara aktarılabilecek nitelikte, yeni bir kent hafızası niteliğindedir. Kronolojik tarihe göre düzenlenen bölümlerde, son dönem Balkanlardan, Kırım’dan ve Kafkaslardan yaşanan göçler de müzedeki yerinde izlenime sunulmuştur. Müzede ayrıca göçlerin Bursa’ya kazandırdıkları ve farklı kültürlerin bir arada yaşamasının şehre katkıları yer almaktadır.

Tel: 0 224 716 37 19
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi/BURSA

Bursa Vakıf Kültürü Müzesi
İlk Osmanlı başkenti olan Bursa, aynı zamanda Osmanlı vakıf kültürünün şekillendirdiği ilk şehir örneğidir. Cihan imparatorluğu bu topraklarda köklenmiş, vakıf kültürü de bu topraklardan dünyaya yayılmıştır. Vakıflar, Türk-İslam kültürünün hayırseverlik göstergesidir. Hiçbir karşılık beklemeden; hanlar, hamamlar, aşevleri, kütüphaneler, hastaneler, okullar, camiler gibi nice abidevi yapılar inşa ettiren bu eşsiz kültür, “Bursa Vakıf Kültürü Müzesi” ile gelecek kuşaklara aktarılıyor. Ziyaretçilerine; vâkıfın ne olduğunu, nasıl geliştiğini ve dünyaya nasıl yayıldığını anlatıyor.

Tel: 0 224 716 21 68
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Merinos AKKM Doğu Kapısı Girişi 2. Kat Osmangazi/BURSA

Bursa Kent Müzesi
Yaklaşık 8 bin yıllık geleneksel Anadolu ve Osmanlı kültürünün oluşumu ve gelişimi sürecinde, öncü kent kimliğini taşıyan Bursa’nın tarihini bulacağınız Bursa Kent Müzesi’nin birinci katında, kentin kültürel geçmişine dair birçok bilgi yer alıyor. Müzenin bodrum katında yer alan Tarihi Esnaf Sokağı’nı gezebilirsiniz. Zemin kat, Bursa tarihini kronolojik olarak günümüze kadar sunmaktadır. “Uygarlıklar Kenti Bursa” bölümünde, Bursa’daki ilk ayak izlerini takip edebilir, Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’nın Osmanlı Dönemi’nin sonuna kadar yaşadığı tarihsel olaylara tanıklık ederken Cumhuriyet dönemi Bursa’sının aydınlık geleceğini nasıl tasarladığını izleyebilirsiniz. Burası Bursa’da gezilecek müzeler arasında bize güzel duygular yaşatan ender yerlerden biriydi.

Tel: 0 224 716 37 90 
Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Hocaalizade Mah. Atatürk Caddesi No:8 16020 Heykel / Osmangazi/BURSA

Bursa Bıçak Müzesi
700 yıllık süreçte birbirinden farklı nitelikleriyle 150 yakın çeşidi olduğu bilinen Bursa bıçağının en değerli örnekleri müzede sergileniyor. Kendine has özellikleriyle dikkat çeken Bursa bıçağının sap malzemesi ve işlemesinde, namlu süslemelerinde, hatta Türk kılıcı özellikleri taşıyan bazı bıçak türlerinin tipolojilerinde Bursa’ya özgü, oluşturulmuştur. Müzede bal mumu heykellerle birebir şekilde geçmiş dönemdeki bıçak ustaların zanaatını ifade ettiği mekânlar da canlandırılmış. Dönemin ünlü bıçak ustalarından olan Remzi Sarıçetin ürettiği ve üzerine ismini işlediği Bursa bıçağını 1922’de Mustafa Kemal Atatürk’e, Ankara’ya göndermişti. Bu bıçak aynı zamanda Milli Mücadele’de Bursa olarak sizinleyiz mesajını taşıyordu. Atatürk’ün yazdığı bu mektup her kelimesiyle, her satırıyla Bursalı bıçakçıların onur nişanesi oldu. Remzi Usta’nın Atatürk ile olan karşılıklı mektuplaşması müzede unutulmayarak anı köşesi oluşturulmuştur.

Tel:0 224 224 49 12
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Selçukhatun Mah. Rakım Efendi Sok. No:7 Osmangazi/BURSA

Bursa Yaşam Kültürü Müzesi
18. yüzyıl geleneksel Türk mimarisinin bir örneği olan bu tarihi konak, Bursa’da deri tabakhaneleri olan Haşan Eşref Efendinin ailesi için yaptırmış olduğu sivil mimari örneğidir. Haşan Eşref Efendi’den sonra kızı Hacer Hanım’ın 1986 yılındaki vefatına kadar burada Yaşadığı bilinmektedir. Konağın restorasyonu yapılarak Bursa Yaşam kültürü Müzesi olarak Bursa’ya ait değerlerin yaşatılması, tanıtılması ve gelecek kuşaklara aktarılması adına Bursa’ya kazandırılmıştır. Bursa’nın geleneksel yaşam kültüründe unutulmakta olan örf ve adetlerinin canlandırmalarla anlatıldığı müzede, geleneksel hayatta kullanılan objeler ve sahneler de izlenime sunulmuştur. Üç katlı ahşap tarihi bu konakta çeyiz geleneğinden sünnet adetlerine, misafir ağırlamadan hacı tehniyelerine kadar Bursa’nın yaşam kültürünü yansıtacak pek çok konu işlenmiştir. Yapının bölümleri yaşayan müze anlayışı içinde temalarla etkinlik alanları olarak da kullanılmaktadır.

Tel: 0 224 224 09 55
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Alipaşa Mah. 3. Başar Sok. No:9 Osmangazi/BURSA

Bursa Sağlık Tarihi Müzesi,  Bursa Şehrinin sağlık tarihine ışık tutmaktadır. Yıldırım Bayezid Külliyesinde yer alan Darüşşifasıyla başlayan Bursa’nın sağlık tarihi yolculuğu, Belediyemiz tarafından Pınarbaşı’nda yer alan müzede günümüze kadar anlatılmaktadır. Bursa Sağlık Tarihi Müzesi, konuya ilişkin görsel, canlandırma ve sergileri içermektedir. Müze aynı zamanda sağlık tarihi araştırmacıları için bir kütüphane ve çalışma alanına sahiptir. Toplumu sağlık alanında bilgilendirme ve farkındalık yaratmak için güncel sergiler, sağlık etkinlikleri ile halkla doğrudan sağlık eğitimleri yapmayı amaçlamaktadır.

Tel: 0 224 221 65 77
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Pınarbaşı Mah. Kaleboyu Cad. No:9 Osmangazi/BURSA

Arkeopark Aktopraklık Höyük ve Açıkhava Müzesi Avrupa’nın en büyük tarih öncesi parkı unvanına sahiptir. Günümüzden 8 bin 500 yıl önceki döneme ait canlandırılmaların yer aldığı Arkeopark, Akçalar Aktopraklık mevkiinde yer alıyor. Bölgede yapılan kazılar ve dönemin yaşantısı hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz Arkeopark, örnek bir tarihi ve turistik mekândır. Proje kapsamında arkeoloji ve ilişkili dallardan gelen uzman ve öğrencilere yönelik aktiviteler için söz konusu tüm canlandırmalar birer arka plan olarak kullanılmaya hazır hale getirilmiştir.

Tel: 0 224 223 26 87
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatleri arasında açıktır.
Akçalar Sanayi Bölgesi Abdallar Cad. No:10 Nilüfer/BURSA

Cumalıkızık Köyü Müzesi
UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Cumalıkızık, 700 yıllık tarihi ile Osmanlı’dan günümüze kalan, Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Cumalıkızık Köyü Müzesi, ziyaretçilerini tarih sayfalarında gezintiye çıkararak, bölgenin geçmişi hakkında bilgilendiriyor ve adeta geçmişi günümüze taşıyor. 22 Haziran 2015 tarihinde Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yenilenen yüzüyle ziyarete açılan Cumalıkızık Köy Müzesi iki kattan oluşuyor. Cumalıkızık Köyü Müzesi’nde Cumalıkızık halkının geçmişten gelen yaşam tarzını, gelenek ve göreneklerini öğrenerek; tarihi bir yolculuğa çıkabilir, müzede sergilenen eserler ile tarihi havayı birebir yaşama şansını yakalayabilirsiniz.

Tel: 0 224 716 37 37
Pazartesi hariç haftanın her günü saat 09:30-17:30 saatlerinde açıktır.
Cumalıkızık Mah. 16300 Yıldırım/BURSA

Aksu Köyü Müzesi
Dokusuyla bizleri tarih koridorlarında yolculuğa çıkaran Aksu Köyü’nde yer alan köy hamamı, zaman içinde eski önemini yitirerek kapanmıştır. 2011 tarihinde restorasyonu yapılarak tekrar faaliyete geçirilmişse de, geliri giderini karşılanmadığından köy halkı tarafından buranın müzeye dönüştürülmesine karar verilmiştir. Günümüzde köyün tarihi, kültürü, II. Abdülhamid’in çeşmesi ve Atatürk’ün köye yaptığı ziyaretler ile ilgili bilgiler edinilebilecek müze, renkli bir sergilemeye sahiptir.

Tel: 0 224 716 37 37
Pazartesi hariç haftanın her günü saat: 09:30-17:30 saatlerinde açıktır
Aksu Köyü Kestel/BURSA

Hüsnü Züber Evi Müzesi
Muradiye semtinde, Devlet Misafirhanesi ve daha sonları Rus Konsolosluğu olarak hizmet veren 19. Yüzyıl Osmanlı Evi, Hüsnü Züber tarafından restore edilerek 1992 yılında ziyarete açılmıştır. Sağlığında Büyükşehir Belediyesi’ne bağışlanan Hüsnü Züber Müzesi’nde, sanatçı Hüsnü Züber’in ahşap üzerine yakma-dağlama ile yaptığı pyrogravure koleksiyonu da sergilenmektedir. Müze’de sanatçı Hüsnü Züber’in yakma-dağlama tekniği ile birleştirdiği eşyaları üzerinde çeşitli Osmanlı motifleri ve Konya, Taraklı, Bademli ve Çan ağaç kaşıklarından oluşmuş geniş bir koleksiyon da sergilenmektedir. Kızgın bir demirle (günümüzde elektrikli kalemlerle) çeşitli desenlerin, motiflerin resmedildiği, çeşitli yörelere ait tahta tabak ve kaşık zamanla 450 parça Türk ahşap eşyası ve 600 Türk motif ve koleksiyonuna ulaşmıştır.

Tel: 0 224 716 37 37
Uzunyol Sokak 3 Muradiye/BURSA

Tophane Endüstri Meslek Lisesi Okul Müzesi
Günümüzün Sanat Okulu Müzesi olan Hamam, II. Bayezid’in Sadrazamı ve Sadrazam Çandarlı Halil Paşa’nın oğlu olan İbrahim Paşa tarafından 1485’ten önce yaptırılmıştır. Bu günkü ismiyle Tophane Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi olarak bilinen Sanat Okulu, 1869 yılında Islahhane olarak açılmıştı. Daha sonra öğrenci sayısının artması ve buna paralel olarak okulun gelişmesiyle ismi 1903 yılında Hamidiye Sınai Mektebi olarak değiştirilmiştir. Bu müzede Bursa’nın eğitim hayatında çok önemli olan ve dünden bugüne neslini eğitimli bir geleceğe taşımak için kendisini sürekli yetiştiren bir okulun hafızasını bulacaksınız. Bir yanda adeta bir meslek fabrikası olan çok köklü bir okulun birikimlerini görecek, diğer taraftan 560 yıllık bir hamamın nasıl şenlendiğine ve müze olarak günümüze hizmet ettiğine şahitlik edeceksiniz.

Tel: 0 224 716 37 37
Osmangazi Mahallesi Hastayurdu Cad. No:2 Osmangazi/BURSA
Bursa Gezilecek Yerler Listesi En Güzel Yerler Bursa'da Gezilecek En Güzel Yerleri Keşfedin Bursa Gezi Yerleri Tarihi Mekanlar Bursa Merkez Gezilecek Yerler Bursa'da 1 Günde Gezilecek Yerler Bursa'daki Önemli Yerler Önemli Noktalar Bursa'da Görülecek Yerleri
Kategoriler: Sosyete Travel Sosyete Sözler Sosyete Trend Sosyete Karadeniz
Eğer Beğendiyseniz Bizi Takip Etmeyi Unutmayın! Esen kalın..
Görüş Ve Düşüncelerinizi Bizimle Paylaşın Yorum Yazın :)
Paylaş:  

Yorumlar