Ağız Kokusunun Önlemi

Ağız Kokusunu Önlemenin Yolları

Ağız kokusu toplumda çok büyük bir sorundur.
Tahmin edilenden daha yaygındır ve sosyal ortamlarda sizi ve diğer insanları çok rahatsız eder. 
Bazı önlemlerle kötü ağız kokunuzu önleyebilirsiniz.


Dilinizin pis bir halıya dönmesine izin vermeyinAğız bakımı doğru ve tam yapılmadığı sürece kötü ağız kokusu kaçınılmazdır. 

Ağız kokusunun nedeni genellikle ağız içindeki çürümüş yemek parçaları ve mikroplar (bakteriler)Â’dır. Bu nedenle dişlerin fırçalanması sırasında nazikçe dilimizi de fırçalamalıyız. Yemek parçaları ve bakteriler dişlerimiz ve diş etlerimizden çok dilimizin üzerindeki tat tomurcuklarının etrafında bulunur. Bu tomurcuklar sayesinde dilimiz gerçekte tam bir kalın tüylü halı gibidir. İşte bu tüylerin arası tıpkı halının ilmiklerinin arası gibi yemek parçacıklarının ve bakterilerin yerleşmesi için çok uygundur. Bu nedenle ağız sağlığı mutlaka dil temizliğini de içermelidir. 
Bu temizlik için özel aparatlar gerekmez. Diş fırçanızın kendisi, bir kaşığın kenarı bu iş için yeterlidir. Ağız sıvıları ile yapılan gargara geçici bir önlemdir ve aslında kötü bir alışkanlıktır. 
Sorunu çözmez sadece ağzınızın bir süre iyi kokmasına yardımcı olur; kullanılmamalıdır.


Sakız çiğneyinTükrük ağız kokusu ile savaşmanın en güçlü yoludur. İçinde yemek parçacıklarını yerinden söküp mideye gönderecek güçlü enzimler, güçlü bakteri öldürücü antiboyitikler vardır. 

Bu nedenle şeker gibi bazı hastalıklarda, pekçok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkan kuru ağızlar daima kötü kokuludur. Sabahları niçin ağzınızın kötü koktuğunu merak ediyorsanız yanıt buradadır; gece boyunca tükrük salgısı azalır ve ağzınızın içindeki yemek parçacıkları uzun süre burada durur. Bakteriler de onları afiyetle kullanır ve çürütür. Böylece sabahları ağzınız kötü kokabilir. 
Şekersiz sakız çiğnemek tükrük salgınızı artırarak ağız temizliğinize yardımcı olur. 
Nane şekerleri ve tatlı sakızlar genellikle işe yaramaz ve durumu daha da kötüleştirir. 
Ancak xylitol içeren sakızlar da bu konuda size yardımcı olabilir.


Tarçın kullanınİçeceklerinizde ve uygun yiyeceklerinizde tarçın kullanabilirsiniz. 

Tarçın ağız içi bakterilerle mücadelede önemli bir silahtır. 
Eğer varsa tarçınlı şekersiz sakızlar da uygun bir öneri olabilir.


Daha fazla su içinÖzellikle yaşla artan vücut kuruması pekçok yönden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. 

Çok su içmek onlarca diğer yararının yanında dilinizin kurumasını da önleyerek ağız kokusu ile mücadelede önemli bir silah olarak kullanılabilir. Su ağız içindeki bakterilerin minimumda tutulması için direk yardımcıdır. Ayrıca tükrük salgısını artırarak da yardımcı olur.


Dişlerinizi ve dişetlerinizi koruyunDiş çürükleri, diş eti iltihapları ağız kokusunun önemli nedenlerindendir. 

Ağız içi herhangi bir enfeksiyon bakteri üremesini artıracağı için daima ağız kokusuna neden olur. 
Bu nedenle diş hekimizin önerilerini mutlaka dinlemelisiniz.


Asla burnunuz tıkalı uyumayınSinüzit gibi hava yolu rahatsızlıkları ve burun tıkanmasına neden olan diğer durumlar geceleri ağızdan nefes almamıza neden olur. Bu durum ağızı ve boğazı kurutarak bakterilerin üremesi için ideal bir ortam oluşturur. Azalan tükrük salgısı durumu daha kötü hale getirir. 

Bu nedenle kesinlikle burnunuz tıkalı uyumamalısınız.


Basit şeker tüketiminizi azaltınBeyaz un, beyaz şeker, glukoz/fruktoz şurubu ile tatlandırılmış tüm hazır gıdalar ağız içindeki bakteriler için inanılmaz bir hazinedir. Bu tür şekerleri çok kolay kullanarak hızla çoğalırlar. 

Basit şekerler (atıştırmalık tüm şekerli gıdalarda olduğu gibi) diş çürüklerine neden olur ve ağız sağlığını büyük bir süratle bozarlar. Bu nedenle basit şeker tüketiminizi azaltmalısınız. 
Bu da su içmek gibi size onlarca yararın yanında ağız kokunuzun azalmasına da yardım edecektir.


Lokmaları iyi çiğneyinBu sayede yiyeceklerle tükrük salgısı iyice karışır ve ağızda yemek parçası kalma olasılığı düşer. Daha çok çiğneme hareketi daha çok bakterinin yerinden koparak mideye gitmesine yardımcı olur.Diş ipi kullanınDiş ipi sayesinde fırçanın çıkaramadığı yerledeki bakteri ve yemek artıklarını sökebilirsiniz. 

Özellikle diş gövdeleri arasındaki dar bölgelerde biriken yemek artıkları hızlı bakteri çoğalmasına neden olabilir.


Sigara içmeyinSigara onlarca nedenle kötü ağız kokusuna neden olur. 

Saymaya gerek yoktur, içmeyiniz.


Bayanlara bir ipucuDiyet mevsiminin başladığı bu günlerde eğer düşük karbonhidratlı diyet yapıyorsanız bir başka kötü nefes sorunu ile karşılaşabilirsiniz. Düşük karbonhidratlı diyetlerde vücut enerji kaynağı olarak keton cismi denen maddeleri üretir ve kullanır. Ancak bunlardan bir tanesi nefes ile dışarı atılır ve bu madde nefeste kötü kokuya neden olabilir. Hatta siz bu kokuyu ojeleri çıkarmak için kullandığınız asetona benzetebilirsiniz. Böyle bir sorununuz varsa bir parça ekmek size yardımcı olabilir.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Ağız Kokusu, Ağız Kokusu Çözüm ile ilgili aramalar ağız kokusu kesin çözüm  mideden gelen ağız kokusuna kesin çözüm  ağız kokusu giderme evde  ağız kokusu nasıl önlenir  ağız kokusuna ilaç  ağız kokusuna ne iyi gelir evde  ağız kokusunu kalıcı olarak gidermek  ağız kokusu için gargara Oruçluyken Ağız Kokusu Engelleme - Ramazanda Ağız Kokusu Nasıl Giderilir? Oruçluyken Ağız Kokusunu Önlemenin Yolu Nedir?
Ağız Kokusuna Çözüm Önerileri
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar