Saç Bakımının Püf Noktaları

Saç Bakımının Püf Noktaları


Saç bakımı günümüzde başlı başına bir uzmanlık alanı ve iş alanı haline gelmiş olsa da kendi çabanızla yapabileceğiniz bazı şeyler var. İşte bunlardan bazıları…

Kuru saçlar

Kuru saçların neme ihtiyacı vardır, bu nedenle etkili bir saç kremi her şampuanın kesinlikle olmazsa olmazı. Saçınızın kökleri dışında her yanına boydan boya uygulayın. 
Yaklaşık üç dakika bekleyin, ardından kayganlığı gidinceye dek durulayın.

Saç maskeleri ışıltıyı artırmak için muhteşem bir çözüm, ancak saçta beş dakikadan uzun süre bekletildiği takdirde işe yarar.

Kimyasal maddeler ve saç kurutma makinesiyle aşırı derecede kurutma en aza indirilmeli. 
Öte yandan gölge ve renk, gereğince yapılırsa ışıltıyı ve saçın kalitesini artırabilir. 
Kullanılan ürünlerdeki peroksit düzeyinin de az olmasına dikkat edilmeli.

Boyamadan sonra saç renginin korunması için, daima boyalı saçlar için geliştirilen ürünler kullanılmalı. Bu ürünler alkol içermez ve pH dengesini korur, böylece saçın fazla kurumasının önüne geçilir.

İnce ve cansız saçlar

Saç serumları kırılan uçları düzleştirmede son derece işe yarar. 
Parmaklarınızın arasına bir damla alarak yıpranmış saç uçlarına uygulayın.

Hacimsiz saçlar çoğu zaman fazla ürünün, özellikle de saç kremlerinin kullanması sonucu ortaya çıkar. Daha hafif bir ürüne geçin ya da birkaç gün boyunca hiç kullanmayın.

Saçlara hacim ve hareket kazandırmak amacıyla, saç diplerine (geri kalan yerlere değil) köpük sıkın. Saç kurutma makinesiyle şöyle bir kurutun.

Yağlı saçlar

Saç derisinde biriken sebum adlı yağ hücrelerinin fazlalığı düzensiz şampuanlama, terleme ya da hormonal dengesizlikten kaynaklanıyor olabilir. Saç derisindeki bezlerden gelen salgılar saç tellerinin üzerini kaplar, toz ve kirler saçta toplanır, böylece saçınız yağlı, cansız ve donuk bir görünüme bürünür. Çaresi: saçınızı her gün arındırıcı bir şampuanla yıkayın. 
Krem içermeyen şampuanlardan kullanın.

Dalgalı saç

Saç türleri arasında en yaygın olanı budur. Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60 ı değişen oranlarda dalgalı saça sahiptir. Dalgalı saç genellikle kuru olur, bu nedenle nemlendirici içeren şampuan ve kremlere gerek vardır.

Islak saça uygulanan serumlar saç tellerini yumuşatır.

Serum ve köpükler saçtaki kıvrımları vurgular.

Saçın ıslakken düz taranması, jöle sürülmesi ve kendi kendine kurumaya bırakılması da izlenebilecek başka bir yöntemdir.

Saçla ilgili önemli ipuçları

Saçınızın sağlığını yitirecek kadar kötüleşmesine izin vermeyin. 
Güneşten kaçının, özellikle de saçınız boyalıysa…

Her zaman nazik şampuanlar ya da kremler kullanın. 
Saç tipinize ya da saçınızın durumuna uygun ürünler seçin.

Saçınızı sert havlularla kurulamak dalgaları kıvırcık hale getirebilir.

Saç tipinizden emin değilseniz kuaförünüze ya da uzman tehşhisine başvurun.

Saç kesiminin önemi

İnce telli ve düz saçlar cesaret ister

Saçınızı omuzlarınızdan aşağıya uzatmayın; zekice kesilmiş katlar saçınızı daha kalın göstererek hareket kazandırır. Yüz şeklinize uygun bir perçem de iyi fikirdir.

Kalın ve sert saçlar

En kolay saç tiipi, ama sürekli bakım ve kontrol gerektirir. 
Fazla kısa kesmeyin, yoksa çim adama benzersiniz.

Dalgalı saçlar

İnceden kalına doğru uzanır, bu yüzden kesim ve uzunluk tamamen yüz şekline bağlıdır. 
Ne kadar uzatırsanız, dalgaları o kadar azalır.

Kıvırcık saçlar

Bu saçların yapısı büyük çeşitlilik gösterir, ancak önünüzdeki seçenekler sınırlıdır. 
Doğal haliyle bırakın, iyi bakın ve örme, topuz gibi stil tekniklerini öğrenin ya da düz hale getirin. 
Bu sonuncusu kimyasal işlem gerektirdiğinden, saçınızı sağlıklı tutmak için sürekli bakım uygulamanız gerekecek. Düzleştirme işlemini profesyonellere bırakmanız en iyisi.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Saç Maskesi, Saç Bakım Maskesi, Saç Maskesi Markaları Yağlı Saç Nedenleri Uzman Görüşü Dalgalı ve Kıvırcık Saçlar Saç Doktoru Saç Bakımı Püf Noktaları Saç Gölgesi Kıvırcık Saç Bakımı için Ev Yapımı Doğal Maske Tarifleri En Doğru Bayan Saç Bakımı Önerileri ile Parlayan Güzel Saçlara Kuru Ve Uzamayan Saçlar için Ne Yapmalıyım Saç Bakım Ürünleri ve Fiyatları Saç ve Saçlı Deri Masajı Saç Bakımı Dalgalı ve Hassaslaşmış Asi Saçlar Saçlarınız Sürekli Dolaşıyor mu Kadınlar Kulübü Kuru ve Kıvırcık Saç Bakımı Güzellik Sırları ve Doğal Bakım Önerileri ince Telli Saçlar Nasıl Gürleşir Saç Kesim Modelleri ile Doğal Saç Bakı Saç Kesim Modeli ile Doğal Saç Bakı Doğru Saç Bakımı Evde Nasıl Yapılır Uzun Parlak Kıvırcık Saçlı Esmer Güzel Saçlar için Beslenme Önerileri En Güzel Saç Modelleri Saç Kırıkları Neden Oluşur ve Nasıl Önlenir Banyodan Sonra Kabaran Saçları Önleme Düzenli Saç Yıkama Nedenleri Saçlarınızı Hızlı Uzatan Doğal Maskeler Gölge Saç Rengi Modelleri Argan Yağı Nasıl Kullanılır Bebek Yağının Saça Faydaları Karanfilin Saça Faydaları Cilt Bakımı Argan Yağının Saça Faydaları Kahverengi Saç Rengine Gölgeli Balyajı Curly Fancy Saçın Tarzın Perma Modelleri ve Perma Fiyatları Saç Botoksu Nedir? Nasıl Kullanılır? Kıvırcık Saç ile Uyumlu Renkler Genç Kızlar için Kıvırcık Saç Tavsiyeler Hem Kıvırcık Hem Kısa Saç Modelleri Doğal Permalı Saç Modelleri Saçını Boyatan Herkesin Saç Renkleri Saç Kesim Modelleri ile Doğal Saç Bakı Sağlıklı Yaşam Önerileri Kabaran Saçlara Evde Çözüm Saç Modeline Göre Ruh Hali Kadınların Saç Bakımı Nasıl Olmalıdır Kumral Tenliler için Saç Rengi Esmer Ten Rengine Hangi Saç Rengi  Karamel Saç Rengi ve Modelleri Sezonunun En Trend Saç Renkleri Sevgililer Günü için Saç ve Makyaj Fikirleri Kahverengi Saça Röfle Modelleri Evde Sarı Saç Boyama Püf Noktaları Bebek Sarısı Saç Boyası
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar