Mutluluk ve Mutsuzluk

Mutluluk ve Mutsuzluk


Mutsuzluk ‘alisveris hastasi’ yapiyor

Psikiyatri Uzmani Dr. Ibrahim Bilgen, çesitli nedenlerle ortaya çikan mutsuzluk, yalnizlik, öfke, engellenme ve sinirlilik gibi olumsuz duygularin insanlarda alisveris hastaligina yol açtigini söyledi.

Bazi kisilerin alisveris yaparak kendilerini mutlu, güçlü, üstün, yeterli ve rahatlamis hissettiklerini belirten Dr. Bilgen, “Alisveris hastaligi (zorlantili satin alma), kisinin satin alma dürtüsünü hissetmesi ve bu dürtüsünü kontrol edememe sonucu ortaya çikip, kisiyi maddi açidan zor duruma sokan bir rahatsizliktir. Günümüz tüketim toplumunda kisileri yogun mali sikintiya sürükleyen, ardindan evlilik ve aile yasaminda önemli sorunlara yola açan bu bozukluk gün geçtikçe daha da artmaktadir” dedi.

Dr. Ibrahim Bilgen, alisveris hastalarindaki satin alma eyleminin, düsük olan kendilik saygisini arttirip, kisiyi asan stres, engellenme ve depresyon ile bas etmede rol oynadigini belirtti.

Çocuklariyla saglikli ve doyurucu iliski kuramayan sosyo- ekonomik düzeyi yüksek anne- babalarin da bu eksikligi, onlara bir seyler satin alarak tamamlamaya çalistiklarini söyleyen Dr. Bilgen, bunun da çocuklarda gelecekte alisveris hastaliginin ortaya çikmasina neden oldugunu vurguladi.

Kadinlarda daha sik görülen alisveris hastaliginin ortalama baslama yasinin 17- 30 oldugunu ifade eden Dr. Bilgen, sunlari söyledi:
“Alisveris hastaligi nedeniyle tedaviye gelen hastalarin büyük bir çogunlugu, alisveris öncesi büyük bir arzu, hosnutluk ve mutluluk ile kontrol edilemez bir istek hali yasadiklarini, ancak, sonrasinda da gerginlik ve yogun bir suçluluk hissi duyduklarini belirtiyorlar.” Bu kisiler bir magazaya girdiklerinde ne alacaklarini bilemediklerini ya da farkinda olmadiklarini ifade eden Dr. Bilgen, “Alisveris olayi kisiliklere göre farklilik gösterse de kadinlarin tercih ettikleri genelde elbise, kozmetik esya ve mücevher olurken, erkekler ise elektronik esya, büyük ev aletleri almaktadirlar. Cinsiyetler arasindaki bu fark, erkeklerin daha çok bagimsizlik ve hareketliligini yansitan araçlari alma egiliminde olduklarini, kadinlarin ise görünüs ve duygusal yönlerini ön planda tutan simgesel ve kendilerini tanimlayan esyalari tercih ettiklerini göstermektedir” dedi.

Dr. Bilgen alisveris hastaliginin giderilmesi için psikyatrist yardimi istenebilecegi gibi grup terapileri ile bu aliskanliklara son verilebilecegini söyledi.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Mutsuzluk ile ilgili aramalar islamda mutsuzluk mutsuzluk sözler mutsuzluk testi kronik mutsuzluk sendromu tedavisi devamlı mutsuz hissetmek mutsuzluk tumblr mutsuzluk ingilizce mutsuzluk ekşi
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar