Her Üniversite Mezununun Bilmesi Gerekenler


Üniversiteden mezun olduktan sonra kariyerine başlayıp ilerlemek senin kendi elinde fakat bu  yolculukta, bu beş tavsiyeyi unutma!

Uzun, yorucu ve bir o kadar da keyifli geçen lisans hayatının sonuna gelen her birey mezuniyet heyecanıyla birlikte, yeni mezun olduktan sonra kariyerleriyle de ilgili birtakım endişelerin içerisine de girerler. Bu elbette çok doğal bir durumdur. Fakat bunun için kaygılanırken sadece başarılı kariyerlerin nasıl inşa edileceğine odaklanmamalısın.

Bunun yerine, kendini nasıl mutlu edebileceğin ve ailene, müşterilerine, çalışanlarına, yatırımcılarına ve topluluğuna hayatın boyunca nasıl hizmet edebileceğin konusunda düşünmelisin.

İşte her üniversite mezununun bilmesi gereken beş şey:

1. Tutkunu bul.

Bazı insanlar üniversiteye girdikleri anda tam olarak yapmak istedikleri işleri bilirler ve asla bu yoldan sapmazlar.

Öğrencilerin çoğunun kariyer hedefleri konusunda kafaları karışık ancak bu karışıklığı ortadan kaldırmanın kolay bir yolu var: Çalışmayı düşündüğün alanlarda stajlar yap. Çalışmayı düşündüğün işleri yapan kişilerle iletişim kur.

Ve bu deneyimlere dayanarak alanla ilgili hoşuna giden ve hoşuna gitmeyen şeyleri anlayacaksın. Alanın gerçekte nasıl çalıştığını gördükten sonra eğer bu alanda tutkulu değilsen başka bir şey seçip bu süreci tekrar et.

İdeal olarak, öğrenciler mezun olmadan önce tutkularını keşfederler ama gerçekçi olarak kendi keşfin üniversite sonrası işinde de devam eder. Hatta araştırmalar, birisinin kariyerinde sıçrama yapmaya hazır olmasından önce yaklaşık üniversite sonrası 10 yıllık deneyime sahip olması gerektiğini göstermektedir.

2. Bir aile inşa et.

Hayattaki tek şey iş değildir. Bazı insanlar için çalışmanın tüm amacı, bir aile kurmaları için nakit akışı ve yapıyı sağlanmasına yardımcı olmaktır. Daha çok işlerine odaklanmak isteyenler için de aile bu tutkuyu körüklemeye yardımcı olabilir.

Doğru hayat arkadaşını nasıl seçileceği konusunda hiçbir tavsiye yok. Ama  sevdiğin ve saygı duyduğun, kusurlarını bildiğin ve bu kusurların en azından katlanabilir olduğunu düşündüğünün birini seçmelisin.

Çocuk sahibi olmayı seçersen, çocukların büyüdükçe orada olduğundan emin ol. Ebeveynlik büyük bir sorumluluk ve çok eğlencelidir ancak zaman çok hızlı ilerler.

3. Risk al.

Herkes girişimci olamaz.

Kazananlar, bastırılamaz kararlılığı risk isteği ile birleştirir. Onların işe olan tutkuları, onların başlangıç yapmak istedikleri işin güçlü bir vizyonunu geliştirmelerine yardımcı olur. Ve bu vizyon onları riskli sulara sürükler, onları daha yaşlı ve daha bilgili insanların asla işe yaramayacağını söyledikleri yapmaya iter.

Eğer böyle bir girişimciysen, bunu zaten biliyorsun. Ama büyük bir şirkette tam zamanlı çalışırken iPhone uygulamaları yapan bir şirket kurmak isteyen biriysen, kariyerinde bir karar noktasındasın.

Bu kararı vermenin bir yolu, ürün fikrini potansiyel müşteriler üzerinde test etmek ve onların daha fazlası için yaygara çıkarıp çıkarmadığını görmek. Eğer öyleyse, büyük şirket kariyerinde kalma riski, girişimini başlatma riskinden daha büyük olabilir.

4. Müşteri acısını azalt.

Potansiyel müşterilerin almaya istekli olacağı bir ürünü nasıl yaratıyorsun? Kısa cevap, garantili bir formül yok. Ancak satın almamalarının en büyük nedenlerinden bazılarını tanımlayabilir ve bu riskleri ortadan kaldıracak bir süreci uygulayabilirsin.

Senin şirketinden başka hiçbir şirketin rahatlatamayacağı müşteri sıkıntılarını bul. Eğer şanslıysan, bu sorunu rakiplerinden daha iyi bir şekilde çözecek ve müşterilerin yalnızca daha fazlasını isteyecek.

5. Öğrenmeyi asla bırakma.

Kendini geliştirmek, hayatı dolu bir şekilde yaşamanın ve başarılı bir kariyere sahip olmanın anahtarıdır. Bu yüzden öğrencilik hayatı bitse dahi yeni şeyler öğrenmeyi bırakmaman gerekir.

Öğrenmek muhtemelen sahip olabileceğin en iyi iş güvenliği aracıdır, ayrıca daha yüksek seviyelere ulaşmak ve yeni beceriler kazanmak iş yerinde terfi ve yükseliş arayışı için mükemmel bir argümandır.

Bu beş tavsiyeyi hayata geçirerek üniversiteden mezun olduktan sonra hayatını daha verimli ve kolay geçirebilirsin. Hadi harekete geç mükemmel bir kariyer hayatı seni bekliyor!

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Her Üniversite Mezununun Bilmesi Gereken Şeyler ile ilgili aramalar üniversitede yapılması gereken 100 şey  üniversiteden mezun olmadan yapılması gerekenler  üniversite öğrencileri için aktiviteler  üniversitede yapılacak çılgınlıklar  üniversitede yapılabilecek işler  üniversitede olması gerekenler  üniversite korkusu  üniversiteye giderken yapılacaklar
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar