Mezun Olduktan Sonra Plan Oluşturma

Mezun Olduktan Sonra Plan Oluşturmak İçin İpuçları

Mezun olduktan sonra planların neler?
Herkesin üniversitesi kariyeri farklı, bu yüzden üniversiteden mezun olduktan sonra da herkesin planları değişiklik gösterir. Bazı mezunlar tüm Dünya'yı gezme hayallerini gerçekleştirmek isteyebilir, bazıları üniversiteye geri dönmek ve daha yüksek bir eğitim almaya karar verebilir. 
Fakat çoğu üniversite mezunu genellikle çalışma hayatına başlıyor ve ardından bir aile kurmayı tercih ediyor.

Gördüğün gibi içinde yaşadığımız bu harika dünyada aralarında seçim yapabileceğimiz birçok seçenek var. Bu, birçok açıdan özgürleştirici ve muhteşem olsa da çok fazla olasılığa sahip olmak kafa karışıklığı yaratabiliyor. Diplomanın hemen köşesinde, “Şimdi ne olacak?” gibi büyük bir soru işareti duruyor.

Üniversiteden mezun olduktan sonra aldığımız kararlar hayatımızın önümüzdeki birkaç yılının nasıl olacağını belirleyebilir. Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra risk almanın iyi yanı, kötü bir seçim yaparsak, onlardan kurtulmak için uzun yıllar geçirmemizdir.

Bu yüzden aşağıdaki planları takip ederek kendin planını oluştur ve birkaç yılını kurtar!

1. Kendine planlamak istediğin geleceğe ne kadar uzakta olduğunu sor.

Emekliliğini mi yoksa ilk işini mi planlamak niyetindesin? 
Genel bir zaman dilimi, okul sonrası için planını göz önünde bulundurarak başlamak için iyi bir yerdir.

2. Esnek olmayı unutma.

Bir planda esneklik değişiklik imkanı ve beklenmedik planlara kolay geçiş sağlar. Bununla birlikte, çok spesifik olmak odaklanmanı sağlar. Herkes ne istediğini bilmeli ama bazen istediğini elde etmenin birden fazla yolu olabilir. Uyumlu ol ama odakta kal.

3. Sahip olduğun zaman dilimini göz önünde bulundurarak becerilerini geliştirmek için neler yapabileceğini düşün.

Yabancı dil okuyup mezun olduktan sonra mühendis olmak için başvuru yapmayı istiyor olabilirsin. Bu başarabilmen için büyük ihtimalle okula geri dönüp mühendislik okuman gerekir. Bu yüzden hangi seçeneklere sahip olduğunu veya neleri geliştirmen gerektiğini düşün!

4. Pozitif kal.

Henry Ford “Bir şeyi yapabileceğini veya yapamayacağını düşünüyorsan, haklısın.” derken doğru söylüyordu. Yani; eğer bir şeyler başarmak ve bir yerlere gelmek istiyorsan, ilk olarak pozitif düşünmen gerekir. Yapabileceğine inanırsan, işte o zaman başarırsı!

5. Stresle baş etmeyi öğren.

Stres başarı önündeki en büyük engellerdendir. Yıldızlara ulaşmak güzel olsa da bazı insanlar zor durumlarla diğerlerinden daha iyi başa çıkıyor.

Umarım bu ipuçları sana öğrenci hayatından yeni mezunluğa geçişini yönlendirmede yardımcı olacak bir başlangıç noktası verir. Her değişiklik zordur; ailenin, arkadaşlarının planların ve hedeflerin hakkında sorular sorması seni daha da strese sokabilir. Ancak net bir planla başarı için kendini ayarlayabilir ve hatta sürecin tadını çıkarabilirsin!

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
CV hazırlama hiç bu kadar kolay olmamıştı.   Toptalent.co’nun sunduğu online cv hazırlama programı ile ücretsiz cv hazırla.   3 adımda kolayca CV oluştur! CV hazırlama formu ile bilgilerini doldur, hazır CV örnekleri arasından birini seç ve pdf harika bir CV indir!   Üniversite öğrencisi ya da üniversite mezunuysan CV nasıl hazırlanır hiç düşünme!  Burada birçok hazır özgeçmiş örneği, örnek CV var!   En güzel CV örnekleri ile Toptalent.co CV hazırlama sitesi tam sana göre!     Durma hemen yeni bir CV oluştur!
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar