iş Yerinde Başarı için iletişim Becerileri

İş Yerinde Başarı İçin En Önemli İletişim Becerileri

Başarılı bir çalışan olabilirsin ancak çalışma tarzın ne olursa olsun ofiste iletişim kurmaktan kaçınamazsın. Y kuşağı kariyer uzmanı olan Jill Jacinto, “Hangi yöntemi kullanırsan kullan, diğer çalışanlar ile etkileşime geçmek için uygun bir yöntem geliştirmen gerekir” diyor. Ancak ofiste iletişim kurmak zorunda kalmanın ötesinde iletişim becerilerini geliştirmek kariyerini ve işteki günlük başarını etkileyebilir.

Kariyer koçu Hallie Crawford, “Ne kadar iyi iletişim kurduğun verimliliğini, etkinliğini, diğer çalışanlar ile arandaki güveni ve çok daha fazlasını etkiler.” diyor.

İşte her çalışanın bilmesi gereken yedi temel iletişim becerisi:

1. Saygı göstermek.

Crawford, “Diğer insanlara karşı saygılı olmak önemlidir -özellikle de önemli bir konu hakkında konuşman gerekirse-” diyor. Saygıyı bir iletişim becerisi olarak göstermeyi düşünmesek de saygı göstermek bir iletişim becerisidir çünkü saygı nasıl konuştuğumuza ve insanları dinlediğimize bağlıdır.

Crawford, “Biriyle konuşmaktan kaçınmak işte olumlu bir ortam yaratmaz. Diğer kişinin duygularına, güçlü yanlarına ve bakış açısına saygı duymalısın ”diyor.

2. Aktif dinlemek.

Jacinto, “Aktif dinleme, herhangi bir işin vazgeçilmez bir parçası” diyor. Kötü bir dinleyici olmak - örneğin, başka biri seninle konuştuğunda görüşmeyi kesen veya göz teması kurmayan biri gibi - iş yerindeki saygınlığına zarar verebilir. İyi dinlemiyorsan, “Bir projenin hedefini veya henüz yeni eğitim aldığın bir aracı anlayamayabilirsin” diyor.

3. Pozitif bir vücut dili kullanmak.

Crawford, “Beden dilin kelimelerden daha fazla iletişim kuruyor” diyor. Bu yüzden, Crawford eylemler ve hareketlerle yaydığın toplam enerjiden haberdar olmanı teşvik etmek istiyor:

Crawford, “Kolların çapraz mı yoksa göz temasından kaçıyor musun?” diye soruyor. Eğer cevabın evetse kollarını çapraz tutmaktan kaçınmalı ve göz teması kurarak karşındaki kişileri dinlemelisin.

4. Soru sormaya istekli olmak.

Bir şirkette yeni işe girdiysen veya üniversiteden yeni mezun olduysan, iş arkadaşlarınla veya yöneticinle ilgili sorular sormaktan korkabilirsin. Ancak soru sorma yeteneği ve istekliliği çok önemli bir iletişim becerisidir.

Crawford, “Soru sormak iş yerinde olan şeyleri netleştirmek için yardımcı olur; bir projeden bahsettiğini veya bir iş arkadaşınla ilgili bir sorunu konuşup konuşmadığını belirtir” diyor.

5. Doğru e-posta göndermek.

2019'da yapılan iletişimin çoğu e-posta veya başka bir çevrimiçi platform üzerinden gerçekleştirilmiştir. Jacinto, “Her zaman çok ayrıntılı metinler gönderen bir kişi vardır” diyor ve “Bu kişi olma. Bir e-postayı nasıl parçalayacağını, madde işaretleri ve noktaları nasıl ekleyeceğini, nasıl özlü olacağını bil.” diyerek ekliyor.

6. Açık fikirli olmak.

Crawford, açık fikirli olmanın çok önemli bir iletişim becerisi olduğunu söylüyor - özellikle yeni işe girenler için. Crawford, “Bir yetenek yeni işe girdiyse veya pozisyonunda yeniyse, çalışma arkadaşlarıyla iletişim kurabilmeli ve şirketin kültürünü anlayabilmeli” diye açıklıyor.

7. Geri bildirim almaya istekli olmak.

Crawford, “Bu iletişim becerisidir, üst düzey çalışanlar tarafından alınan geri bildirimler kendini geliştirmene yardımcı olması için oldukça önemli ”diyor. “Geri bildirim her zaman hataları düzeltmen anlamına gelmez; seni veya iyi yaptığın bir işi övmek için de olabilir.” diyor ve ekliyor, “Hataları düzeltmen gerekiyorsa, geri bildirim almaya istekli olmalısın.''

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
İş Yerinde Başarılı Olmanın Püf Noktası İş Hayatında Başarı için Gerekli Beceriler Aklınızı Keşfedin İş Hayatında Başarı için Sahip Olmanız Gereken Beceri İş Hayatında iletişim Becerilerinin Önemi Nedir İş Hayatında iletişim Sanatı İş Hayatında Size Başarı Getirecek iletişim Becerileri İş hayatında etkili iletişim İşyerinde Kişiler Arası iletişimde Başarı için Temel Prensip İletişim becerileri Kariyer Rehberi  Etkili İletişim Teknikleri iletişim Becerileri ve Yapılan Hatalar Yarının İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Gereken Beceriler
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar