iş Yerinde Stresin Nedeni

 İş Hayatında Başarı İş Yerinde Stresin Nedeni

Yaşamının çoğunu işte geçirdiğine göre temel stres kaynaklarının çoğunun ofisteki yükümlülüklerden kaynaklanması mantıklı gelebilir. İş arama platformundan yeni bir araştırma çalışanların %65'inin iş yeri stresini kendileri için bir sorun olarak bildirdiği görülmüştür. 

İşteki en büyük stres etkeni hakkında sorulduğunda, ulaşım ya da kötü yönetim tahmin edilenin aksine ikinci sırada yer alıyor. Ankete katılanların %41'i stresin en büyük nedeninin “belirsiz hedefler” olduğunu söyledi. Zor iş arkadaşları üçüncü, uzun çalışma saatleri de sonuncu oldu.

Kadınların üçte biri ve erkeklerin neredeyse yarısı tanımsız iş hedeflerinin iş ortamındaki çoğu şeyden daha fazla stres yarattığını söylüyor. Kadınların yarısından fazlası ve erkeklerin yarısı iş yerinde tükenmiş hissediyor.

Bu araştırma yaşanılan stres türünün yaptığın işe bağlı olarak bir miktar değişiklik gösterdiğini ortaya çıkardı. Ancak yöneticiler de müşteri hizmetleri temsilcileri de belirsiz hedefleri bir numaralı stres kaynağı olarak görüyor.

Lise mezunu çalışanların %50’si, üniversite mezunu çalışanların %53’ü ve yüksek lisans mezunu çalışanların %55’i tükenmiş hissediyorlar.

En fazla tükenmişliği hissedenler %59 oran ile giriş seviyesi pozisyonlarında çalışanlar. Önceki işlerinde bir ila üç yıl arası çalışıp daha sonrasında altı ila 10 yıl çalışan kişilerin %56'sı tükenmişlik hissettiğini söylüyor. Benzer şekilde, önceki işlerinde üç ila altı yıl çalışıp şu anki şirketlerinde 10 yıldan fazla süre çalışanların yüzde 54'ü tükendiklerini söyledi.

26-30 ve 41-45 yaş aralığındaki insanlar iş-yaşam dengesini en önemli iş faydası olarak görüyorlar. 18-25 ve 31-35 aralığındakiler için ise bunu ikinci sıraya koyuyorlar. 36-40 yaş arası insanlar için ise iş-yaşam dengesi ilk sıralarda.

Bu stresin kendini nasıl gösterdiğine bakıldığında, ilk üç sırada çalışanların %45'inin kariyerlerinde durgunluk korkusu, %23'ünün stresin neden olduğu bir ruhsal çöküntü ve %19'unun da bir terfi için göz ardı edilme üzüntüsü yaşadığı görülüyor.

Peki bu bilgiyi akılda tutarak ofis ortamını ayarlamak ve çalışanları yaşadığı stresi hafifletmek için neler yapılabilir?

Çalışanların kişisel hedeflerini açıkça ifade etmelerine ve gerçekleştirmelerine yardımcı olmak için düzenli görüşmeler ve değerlendirmeler yapılabilir. Şirketin ilerleyeceği yol hakkında fikir sahibi olmaları da sağlanabilir, böylece önemli amaçları gerçekleştirmek için birlikte çalışılabilir.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
İşyerinde Stres Kariyer Rehberi İş Stresi Nedenleri ve Çözümü İşyerindeki kronik stres kaynakları İş yerinde stres oluyoruz peki ama neden İş Stresi ve Baş Etme Yolları Psikiyatri Merkezi
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar