Menopozu Huzur Dolu Geçirin

Menopozu Huzur Dolu Geçirin


Kadınların kafasında pek çok soru işareti oluşturan menopoz dönemini en az sıkıntıyla atlatmak için neler yapmalısınız?

Menopoz döneminde kadınlar pek çok konuda endişeye kapılarak, bu dönemi nasıl geçireceğini, neler yaşayacağını merak ediyor. 
Kadınların bu özel dönemde merak ettikleri her şeyi Alman Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Süleyman Tosun’a sorduk.

Kalıtımın etkisi var mı?

Kadınlar ortalama 45-55 yaşlarında düzensiz adet kanamalarıyla başlayan ve adetin tamamen kesilmesiyle sona eren menopoz dönemine girerler.

Menopoza girme yaşı kalıtsal olarak belirlenir; emzirme, doğum kontrol hapı kullanımı, son gebelik yaşı gibi faktörlerle ilgisi yoktur. 
Anne ile kızın hemen aynı yaşlarda menopoza girdiklerini bilimsel olarak görüyoruz. 
Bu durum menopoza girme yaşının kalıtsal özelliklerle yakın ilişkide olduğunu gösteriyor.

Düşük kilolu kadınların da menopoza daha erken girdikleri, iş yaşamı ve diğer yaşam şartlarının menopoza girme yaşını etkilediği düşünülüyor.

Şikayetler nelerdir?

Menopoz başlangıcı, adet kanamalarındaki düzensizlikle ortaya çıkıyor. 
Sıcak basması, gece terlemeleri, ağrılı cinsel ilişki gibi şikayetler ortaya çıkabiliyor.

Menopoz dönemi, adet bozuklukları ve sonunda adetin tamamen kesilmesi dışında, başka bir belirti ve rahatsızlık hissetmeden geçirilebiliyor. 
Ancak bu kadınların oranı tüm menopozdaki kadınların sayısı ile karşılaştırıldığında, yalnızca % 24 olarak belirlenmiş.

Hangi testler yapılmalıdır?

Geciken, düzeni bozulan adetleriniz nedeni ile doktora başvurduğunuzda doktorunuz yumurtalıklarınızın sizi ne kadar daha menopozdan uzakta tutacağıyla ilgili bir takım testler düzenleyebilir.

Hormonlar

Hipofizden salgılanan folikül stimüle edici hormon (FSH) ve yumurtalıklardan salgılanan östrojen (östradiol) seviyelerinin, kanınızda ölçülmesi ile bu bilgiye kolaylıkla ulaşılabilinir.

Ayrıca hipotiroidizm de menopoza benzer şikayetlere yol açtığı için kanda tiroit stimüle edici hormon seviyeleri (TSH) da araştırılabilir. 
Bunun yanı sıra risk değerlendirmesine göre kemik mineral dansitesi önerilebilir. Mamografi yıllık olarak istenmelidir.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Mavi Mor Gevşeme Bir kişi Bel yukarıya Kameraya bakarak Kazak Sarı saçları Dikey Stüdyo çekim Oturma Gülen Gerçek kişi Omuz Kahverengi gözleri Uzun saç Pastel renkli Erkek Yetişkin Şirin Casual giyim Sarışın Güzel Bayan Büyük Sıcak Bir Gülümseme Sevinç Yaslanmış Moda Yüz ifadesi Iş kişi Uzun saç Seyir Genç kadın Giyim Öğrenci Gülen Zerafet Eylem Yetişkin Gevşeme Ayakta Yukarı hareket Güzel Içerik Güven Neşeli Sarı saçları Kadınlar  kız, Gunes isigi, Güneş, kadın, saç, bağbozumu, sevimli, seyir, yaz, kadın, Aşk, portre, Model, genç, kırmızı, şapka, moda, Giyim, alışveriş yapmak, Bayan, sarışın, saç modeli, gülümseyen, Angajman, hasır Şapka, makyaj, kadınsı, makyaj, puantiye, Gülerek, Poz verme, piknik, Yüz, burun, Gözler, elbise, mutlu, güzel, gözlük, Cilt, Dudaklar, güzellik, sevinç, Salon, zarif, nokta, çekici, muhteşem, makyaj malzemeleri, Glamour, Kirpikler, polka, şık, büyüleyici, cilt bakımı, fotoğraf çekimi, Çekici, güzel kız, kırmızı ruj, Moda aksesuarı Biriyle çekilmiş
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar