Uykusuzluğa Karşı

Uykusuzluğa Karşı


Sık görülen uykusuzluğa karşı ıhlamur ve ılık süt içmek iyi geliyor.

Uzmanlar sık görülen psikolojik rahatsızlık olan uykusuzluk ile karşı karşıya olanlara ılık süt ya da ıhlamur içmelerini öneriyor. 
Psikolojik danışmanlık merkezi uzmanı Psikolog Göksu Göktaş, uykusuzluğun yaygın yaşanan sorunların başında geldiğini belirterek, düzenli uykunun kişinin hem fiziksel hem de ruhsal gelişiminin sağlıklı olması açıdan önemi üzerinde durdu.

Oda sıcaklığı önemli
Göktaş, bireyin yorgunluğu atarak yeni güne hazırlanması ve uyku hijyeni açısından gereken ortamın yaratılmasının önemini vurgulayarak, yatılan yerin ne çok sıcak ne çok soğuk olmaması ve uygun nem koşullarının sağlanması gerektiğini belirtti.

Göktaş, uyku düzenini sağlamak için basit bazı kurallara uyulmasını isteyerek, şu uyarılarda bulundu: “Uykuya geçmek için yaygın bir kanı olan ‘koyun sayma’ yöntemi yerine ılık süt ya da ıhlamur içmek tercih edilmeli. 
Yaşamsal öneme sahip uyku düzenini sağlamak için yatağa çok aç ya da tok girilmemeli, stres verici düşüncelerden uzak durulmalı.”

Tuvalet ihtiyacı yatmadan karşılanmalı
Göktaş’a göre tuvalet ihtiyacı yatmadan karşılanmalıdır ki gece kalkılmasın. 
Saat 19dan sonra fazla tuzlu yiyecekler, aşırı alkol, çay ve kahve alınması da uykuyu kaçırabilir.

Vücudun biyolojik saati göz önüne alındığında, uyku saat 22.30-23.00 gibi gelir ve bu arada uyunmadığı takdirde uyku kaçar ve bir daha zor gelebilir.

Uykunun kaçması durumunda yatakta dönüp durmak olumlu etki yapmaz. 
Böyle durumda, kısa süreli televizyon seyrederek, müzik dinleyerek rahatlamak ve yatağa dönmek daha iyidir.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Uykusuzluğa Karşı ile ilgili aramalar uykusuzluğa kesin çözüm  uykusuzluğa ne iyi gelir  uykusuzluğa bitkisel çözüm ibrahim saraçoğlu  uykusuzluk nasıl geçer  uykusuzluk nedenleri ve çözümleri  uykusuzluğa ne iyi gelir kadınlar kulübü  ibrahim saraçoğlu uyku açıcı  uykusuzluğa neden olan hastalıklar
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar