Farklı Sosyal Medya Sitesi

Farklı Sosyal Medya Sitesi


1. Facebook
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Arkadaşlarınızla ya da benzer faaliyette bulunduğunuz kişilerle tanışmanıza ortak paylaşımlarda bulunmanıza yarayan bir sosyal medya sitesidir.
Kullanıcı Sayısı: 800.000.000

2. Twitter
Türü: Microblog
Nedir? 140 karakter sınırıyla (1 sms karakter sınırı) paylaşmak istediklerinizi yayınlayabileceğiniz bir microblogging sitesidir. Mini Blogda diyebiliriz.
Kullanıcı Sayısı: 300.000.000

3. WordPress
Türü: Blog
Nedir? En çok kullanılan Blog (Günce) yazma sitesidir. Ayrıca kısa yoldan web sitesi kurmanıza da imkan verir.

4. Badoo
Türü: Arkadaşlık Sitesi
Nedir? Yeni arkadaşlarla tanışmanıza yardımcı olan sitelerden en ünlüsüdür. Pek güzel bir ünvanı olmasa da insanlar halen yeni birileriyle tanışmak için Badoo kullanmakta.
Kullanıcı Sayısı: 133.000.000

5. Windows Live
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Var olan arkadaşlarınızla iletişime geçmek ve yeni arkadaşlar edinmenizi sağlamak amaçlı bir sosyal medya sitesidir. Msn kullanan herkesin bir Windows Live profili olsa da pek kullanmayı sevmeyiz millet olarak.
Kullanıcı Sayısı: 400.000.000

6. LinkedIn
Türü: Profesyonel Ağlar
Nedir? Sanal CV platformudur. İş dünyasındaki profesyonellerin kendi işleri ile ilgili verileri paylaştığı bir platformdur.
Kullanıcı Sayısı: 120.000.000

7. Bebo
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Facebook’a alternatif olabilecek zengin içerikli bir sosyal medya sitesidir. Bloglar, fotoğraflar, videolar ve şarkılar paylaşabileceğiniz yeni insanlarla tanışabileceğiniz ve var olan arkadaşlarınızla iletişime geçebileceğiniz bir sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 117.000.000

8. Vkontakte
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Özellikle eski SSCB ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir sosyal medya sitesidir. Özellikle hitap ettiği ülkelerde genellikle Facebook’un ne olduğunu dahi bilmez insanlar bu site sayesinde. Arkadaşlarınızla iletişime geçmenizi, fotoğraf, video paylaşmanızı sağlayan bir sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 110.000.000

9. Orkut
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Google tarafından yönetilen Brezilya ve Hindistan’da en çok kullanılan sosyal medya sitelerinden biridir. Arkadaşlarınızla fotoğraf ve video paylaşmanızın yanısıra yeni insanlarla da tanışmanıza olanak sağlar.
Kullanıcı Sayısı: 100.000.000

10. Myspace
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Biraz daha müzikle haşır neşir olanların daha çok kullandığı arkadaşlık sitesidir. Fotoğraf, video ve müzik paylaşmanıza olanak sağlar. Arkadaşlarınızla chat yapabilir bol bol müzik keşfedebilir, dinleyebilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 100.000.000

11. Google+
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Google’ın yeni sosyal ağ sitesidir. Takip ettiğiniz/Sizi takip eden kişilerle görüntülü konuşma, fotoğraf, video, link paylaşımı yapabileceğiniz her geçen gün gelişmekte olan sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 90.000.000

12. Friendster
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? En eski sosyal ağ sitelerinden biridir. Şimdilerde daha çok online oyuna yönelmiştir. Eski popülerliğini kaybetmiş olsa da halen sadık bir kullanıcı kitlesine sahiptir.
Kullanıcı Sayısı: 90.000.000

13. Flixster
Türü: Film Eleştirmenliği
Nedir? Dünyada en popüler olan film eleştirmenliği sitesidir. Bir film hakkındaki tweetlerinizi otomatik olarak yorumlayıp ona göre not dahi verebilir sizin adınıza. Aynı zamanda diğer film eleştirmenleriyle de tanışmanıza olanak sağlar.
Kullanıcı Sayısı: 63.000.000

14. Odnoklassniki
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Vkontakte’nin ardından eski SSCB ülkelerinde en çok kullanılan arkadaşlık sitesidir. Giderek kan kaybediyor olsa da farklı dillere açılmamış olması ile kendi özelliğini muhafaza edebilmektedir.
Kullanıcı Sayısı: 45.000.000

15. Viadeo
Türü: Profesyonel Ağlar
Nedir? Daha çok sektörlerinde profesyonel olan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Sitede sektörünüzden bir çok arkadaş edinebilirsiniz. Ayrıca bu site size iş kartları da sunmakta.
Kullanıcı Sayısı: 35.000.000

16. Flickr
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Yahoo tarafından yönetilen kanımca Yahoo şirketini ayakta tutan tek sitedir. Profesyonel fotoğraflarınızı saklayabileceğiniz, paylaşabileceğiniz kusursuz bir ortamdır. Pardon, GB kotasını belirli bir ücret vererek yükseltmek dışında kusursuz.
Kullanıcı Sayısı: 32.000.000

17. Last.fm
Türü: Müzik Keşfetme
Nedir? Ülkemizde girişi yasak olan ancak DNS ayarlarını değiştirerek girebileceğiniz oldukça kaliteli bir müzik keşfetme sitesidir. Hem şarkı arayıp bulabileceğiniz hem radyo dinleyebileceğiniz hem de Winamp, WMP gibi oynatıcılarla da birlikte çalışabilmektedir. Ayrıca siteden yeni arkadaşlıklar da edinebilir, arkadaşlarınızın müzik zevkini de inceleyebilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 30.000.000

18. MyHeritage
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Türünün tek örneği de diyebiliriz aslında. Diğer Sosyal Ağ Siteleri yeni arkadaşlar edinmenizi sağlarken bu sitede aileniz hakkında bilgiler verip soy ağacınızı çıkarıyor ve arkadaşlarınızla paylaşıyorsunuz. Gizlilik problemi olmayan arkadaşlar mutlaka kullanmalılar.
Kullanıcı Sayısı: 30.000.000

19. Fotolog
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Google tarafından yönetilen Flickr’a alternatif olabilecek bir sitedir. Daha çok Güney Amerika’da ve İspanya’da popülerdir. Photoblog diye tanımlayabiliriz kendisini. Normal bloglarda nasıl yazılarla bir şeyler anlatıyorsak Fotologta da fotoğraflarla anlatıyorsunuz.
Kullanıcı Sayısı: 20.000.000

20. LiveJournal
Türü: Blog
Nedir? İlk Blog sitelerinden biridir. Ancak artık eski SSCB ülkelerinin dışında pekte popüler değildir. Özellikle son zamanlarda grafik paylaşımı konusunda lider haline gelmiştir.
Kullanıcı Sayısı: 17.500.000

21. Plaxo
Türü: Veritabanı
Nedir? Her birimizin birden fazla mail adresi, saklamak zorunda olduğu telefon numaraları gibi iletişim bilgileri var. Bunlar bir çok farklı kaynakta olabiliyor ve bir süre sonra ne neydi kimdi karıştırıyoruz. Plaxo bunların hepsini düzenliyor ve uygun bir veritabanı haline getiriyor. Outlook’unuzla da Gmail’inizle de Yahoo vb. adreslerinizle de entegre olabiliyor. Ancak spam mailler konusunda bazı kullanıcıların çekinceleri var. Bu nedenle çok güvenmiyorsanız üye olmamanızı tavsiye ederim.
Kullanıcı Sayısı: 15.000.000

22. Xing
Türü: Profesyonel Ağlar
Nedir? İşveren ve iş arayanların daha çok kullandığı bir sitedir. İş bağlantıları bulabilir, etkinlikler düzenleyebilir, sektörünüzle ilgili bilgiler edinebilir, şirketleri inceleyebilirsiniz. Tanımadığınız kişilerle arkadaşlık kurmak için pekte uygun bir site değildir uyarırım.
Kullanıcı Sayısı: 11.100.000

23. StumbleUpon
Türü: Sosyal Bookmarking
Nedir? İnternette sörf yapmak deyimine yepyeni bir anlam kazandırmış sitedir. Yeni siteler keşfetmek isteyen biri için bulunmaz nimettir. İlgi alanlarınıza dair öne çıkan siteleri sizin için bulan, arkadaşlarınızın hangi siteleri size tavsiye ettiğini gösteren ve yeni arkadaşlıklar kurabileceğiniz bir sitedir. Her geçen gün popülaritesi artmaktadır.
Kullanıcı Sayısı: 10.600.000

24. Foursquare
Türü: Yer Bildirimi
Nedir? “Karşılaşırsak görüşürüz tabi” cümlesini sevmeyen birileri tarafından hazırlandığına emin olduğum sitedir kendileri. Her gittiğiniz yer de bulunduğunuz yeri paylaşan ve paylaşımlarınıza göre size çeşitli madalyalar veren sosyal medya sitesidir.
Kullanıcı Sayısı: 10.000.000

25. DeviantART
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Sanatçıların çizdikleri resimleri, çektikleri fotoğrafları vs. paylaşabildiği hatta satabildiği bir platformdur. Benzersiz resimler bulabilmek için de harika bir sitedir.
Kullanıcı Sayısı: 9.040.000

26. Delicious
Türü: Sosyal Bookmarking
Nedir? Hangi tarayıcıyı kullanıyor olursak olalım, hangi düzey internet kullanıcısı olursak olalım hepimiz bazı internet sitelerini sık kullanılanlara ekleriz. Delicious eklediğiniz bu siteleri tasnifleyip sizi takip eden kullanıcılarınızla paylaşıyor. Siz de takip ettiğiniz kullanıcıların favori internet sitelerini inceliyorsunuz.
Kullanıcı Sayısı: 8.822.921

27. My Opera
Türü: Blog
Nedir? Opera Tarayıcı kullananlar başta olmak üzere Blog yazabileceğiniz, Fotoğraflarınızı paylaşabileceğiniz, Opera’daki sık kullanılanlarınızı paylaşabileceğiniz ve yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir site.
Kullanıcı Sayısı: 7.300.000

28. LiveMocha
Türü: Dil Öğrenimi
Nedir? Dünyanın dört bir yanından her dilden insanın birbirine dil öğretmeye çabaladığı site. Biraz olsun temeliniz var ise bu temelinize büyük bir bina inşa edebilirsiniz bu sitede. Ancak başka amaçlarla gitmemenizi tavsiye etmekteyim hem orası da bozulmasın istediğimden hem de zaten keşfedilmiş bir site zaten.
Kullanıcı Sayısı: 5.000.000

29. SocialVibe
Türü: Sosyal Yardım
Nedir? Bir web siteniz ya da blogunuz mu var? Dünyaya bir hayrım dokunsun sitem sayesinde diyorsanız SocialVibe’ye üye olun. Uluslararası bir yardım kuruluşu seçin ve onun sponsorlu anketlerini yayınlayın. Onlar para kazansın siz de madalya.
Kullanıcı Sayısı: 435.000

30. Muxlim
Türü: Arkadaşlık Sitesi
Nedir? Dünyanın dört bir yanından Müslüman arkadaşlar edinmenizi sağlayan bir site. Yabancı olsun ama Müslüman olsun arkadaşım diyorsanız göz atmalısınız.
Kullanıcı Sayısı: 50.000

31. Tumblr
Türü: Blog / Microblog
Nedir? Girdilerinize yazı, fotoğraf, alıntı, link, sohbet, ses ve video ekleyebildiğiniz mini blog sitesidir. Blogger’a göre daha basit, Twittera göre daha uzun yazabildiğiniz arada bir sitedir.

32. Dailybooth
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Twitterda kendinizi 140 karakterle anlatırsınız, Dailybooth da ise fotoğrafınızla. Her gün bir fotoğrafınızı yükleyerek (Web cam ile çekerek daha çok) kendinizi tanıtır, o gün ne yaptığınızı vs. anlatırsınız. Özellikle ABD, Rusya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde oldukça çok kullanılmakta bu site.

33. Goodreads
Türü: Sanal Kütüphane
Nedir? Last.fm ya da Fizy’den nasıl müzik dinleyebiliyorsak Goodreads’ten de kitap okuyabiliyoruz. Arkadaşlarımızın neler okuduğuna bakabiliyoruz. Kitaplara not verebiliyor, yorumlar yazabiliyor, Facebook zaman tünelimizde görüntületebiliyoruz. Tek problem daha çok İngilizce kitapların ağırlıkta olması.

34. Meetup
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Genelde sosyal ağ sitelerinin arkadaşlığı sanal dünya üzerine kuruludur ancak Meetup sizinle aynı şeylere ilgi duyan insanlarla gerçek hayatta buluşup tanışmanızı sağlamayı hedefler. Türkiye’de pekte fazla tanınmasa da oldukça yararlı arkadaşlıklar edinebilirsiniz bu site sayesinde.

35. Picasa
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Binlerce fotoğrafı ücretsiz olarak saklayabildiğiniz, paylaşabildiğiniz, yoruma açabildiğiniz, yer imi ekleyebildiğiniz bir Google servisidir. Aynı zamanda yüklediğiniz fotoğraflar gizlilik ayarlarınıza göre Google Plus hesabınızda da paylaşılabilir, görüntülenebilir.

36. Blogger
Türü: Blog
Nedir? Şahsen bir türlü ısınamasam da kendisine Türkiye’de en çok kullanılan Blog servisidir. Dilediğiniz her konuda dilediğinizi yazabilir en önemlisi blogunuza Adsense ile reklam alabilir para kazanabilirsiniz.

37. Youtube
Türü: Video Paylaşımı
Nedir? YouTube üç Amerikalı iş arkadaşının (Chad Hurley Steve Chen ve Jawed Karim) eğlence için açtıkları daha sonra Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alınan, kısaca “Video Paylaşım Sitesi” olarak adlandırabileceğimiz bir web sitesidir. Web sitesi yaklaşık 200 milyon video barındırmakta.

38. My Yahoo!
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Dünyanın en büyük e-posta servislerinden biri olan Yahoo’nun Facebook’a benzer çalışması My Yahoo. Chat yapabilir, günlük falınıza bakabilir, arkadaşlar ekleyebilir, yeni müzikler keşfedebilir, oyunlar oynayabilir, iş dahi bulabilirsiniz. Sayısız farklı Yahoo! servisine ulaşabilirsiniz. Sayısız derken 79 ayrı servisi kastediyorum. Her ay 700 milyon insanın ziyaret ettiği dev bir site kendisi.

39. Digg
Türü: Sosyal Bookmarking
Nedir? Ayda sadece Amerika’dan 4 milyon benzersiz ziyaretçi alan Sosyal Bookmarking türünde lider sitelerden biri. İnternette güzel bir link bulduğunuzda burada sizi takip edenlerle paylaşıyorsunuz. Daha çok teknoloji alanında yeni haberlerin paylaşıldığı bir site kendisi. Ancak son zamanlarda Twitter’ın patlaması ile biraz daha geri planda kaldı bu site. Tabi kendisini yenilemeye devam ediyor bu da demek oluyor ki henüz silinmeyecek internet dünyasından.

40. Reddit
Türü: Sosyal Bookmarking
Nedir? Digg’e göre biraz daha basit Türkçe desteği bulunan bir Sosyal Bookmarking sitesi. Link paylaşımlarının dışında internet sitesi sahipleri kendi sitelerini Redditte oylamaya da sunabiliyor. Böylelikle sürekli bir ziyaretçi akını da kazanmış oluyorlar. Ama açıkçası bana oldum olası karışık gelmektedir bu site.

41. Technorati
Türü: Blog / Sosyal Bookmarking
Nedir? İnternetteki tüm blogları tarayarak size aradığınız sonucu verir. Bunun dışında blog sahibiyseniz ki bu yazıyı ilgilenip okuduğunuza göre öylesinizdir kendi blogunuzu ekleyerek hitinizi arttırabilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 113.000.000 farklı blog

42. SlideShare
Türü: Dosya Paylaşımı
Nedir? PowerPoint, PDF, OpenOffice ve Keynote türü sunumların paylaşılabildiği bir sosyal medya sitesidir. Youtube’da nasıl video paylaşımı yapılıyorsa burada da Slayt paylaşımı yapılıyor.
Kullanıcı Sayısı: 16.000.000

43. PhotoBucket
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Ücretsiz fotoğraflarınızı saklayabileceğiniz, paylaşabileceğiniz, yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir fotoğraf paylaşım sitesi. Twitter ile anlaşması gereği Twitter da yüklediğiniz fotoğraflar da PhotoBucket altyapısı ile paylaşılmakta. Aynı zamanda slayt ve video da barındırabilmektesiniz sitede.

44. Vimeo
Türü: Video Paylaşımı
Nedir? Youtube’a göre daha kullanışlı ve video kalitesi daha yüksek olan video paylaşımı sitesidir. HD ve HTML5 desteği bulunmaktadır. Sakıncalı içeriklere ya da çalıntı videoların yüklenmemesine özveri ile dikkat edilmektedir bu sitede. Yani Youtube gibi karışık, içinden ne çıkacağı belli olmayan videolara rastlayamazsınız.
Kullanıcı Sayısı: 1.000.000

45. FriendFeed
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Twitter’a arayüz olarak oldukça benzeyen, Türkçe desteği olan, bir çok sosyal medya sitesindeki hesabınızı aynı yerden takip edebileceğiniz kullanışlı bir site. Facebook tarafından işletilmekte olan bu sitenin en çok Türkiye’den kullanıcısı bulunmakta.

46. Hi5
Türü: Arkadaşlık Sitesi
Nedir? Tagged adlı bir başka Arkadaşlık sitesi tarafından satın alınmış ayda 47 Milyon ziyaretçi alan bir arkadaşlık sitesi. Bol bol oyun oynayabileceğiniz ve arkadaş bulabileceğiniz bir site. En çok Orta Amerika ve Güney Amerika’da kullanılmakta.

47. iLike
Türü: Müzik Keşfetme
Nedir? Sevdiğiniz sanatçıları, şarkıları “ilike” layıp size sizin tercihlerinize uygun başka şarkı ve şarkıcılar sunan, yeni arkadaşlarla tanışmanızı ve arkadaşlarınızla müzik deneyimlerinizi paylaşabilmenize imkan verir.
Kullanıcı Sayısı: 60.000.000

48. GrooveShark
Türü: Müzik Keşfetme
Nedir? Ayda 160 Milyon şarkı paylaşılan, bilgisayarınızdaki şarkılarınızı aktarabildiğiniz, size uygun şarkıları bulup size sunan ve arkadaşlarınızla paylaşabilmenizi sağlayan bir site.
Kullanıcı Sayısı: 35.000.000

49. Posterous
Türü: Blog
Nedir? Mail adresinize gelen güzel mailleri post@posterous.com‘a atmanız ile Posterous hesabınızdaki blogunuza direkt olarak yeni post şeklinde geçiren servistir.

50. Designmoo
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Grafik dizayn ile uğraşan insanların çalışmalarını paylaşabildiği bunlar hakkında bloglar yazabildiği daha çok bu konuda profesyonel, elit diyebileceğimiz insanların bulunduğu bir sitedir.

51. Google Reader
Türü: Feed
Nedir? Sevdiğiniz blogları, haber sitelerini ve sayısız farklı RSS servisini okuyabileceğiniz Google servisidir. Emin olun üç günde ulaşabileceğiniz içeriğe bir saatte ulaşabilmenizi sağlar.

52. DailyMotion
Türü: Video Paylaşımı
Nedir? Youtube’un ardından dünyada en çok kullanılan video paylaşım servisidir. Aslen Fransa kaynaklı bir site olan Dailymotion’un HTML5 desteği de bulunmakta.

53. Scribd
Türü: Dosya Paylaşımı
Nedir? Milyonlarca farklı kitap, tez ve döküman bulabileceğiniz, indirebileceğiniz, okuduğunuz ve eklediğiniz dökümanları arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz oldukça kaliteli bir dosya paylaşım sitesidir.

54. TripIt
Türü: Yer Bildirimi
Nedir? Çok sık seyahat eden biriyseniz eğer gittiğiniz her yer ile ilgili deneyimlerinizi paylaşma ihtiyacı hissedeceksinizdir. İşte bu site tam size göre. Arkadaşlarınızla gittiğiniz, gördüğünüz yerlerle ilgili her deneyiminizi paylaşabilir, kaç km gittiğinizin de hesabını yapabilirsiniz.

55. Fizy
Türü: Müzik Keşfetme
Nedir? Günde 600.000 kullanıcının ziyaret ettiği çok rahatça müzik dinleyebileceğiniz, arkadaşlarınızla paylaşabileceğiniz Türk yapımı bir sitedir.

56. Connect
Türü: Arkadaşlık Sitesi
Nedir? Daha çok eski SSCB ülkelerinde kullanılan arkadaşlık sitesi. Kullanıcıların fotoğraflarına not verme özelliği ile de oldukça ilginç bir sitedir.

57. Threewords
Türü: Micro Blogging
Nedir? “Hadi ben üç kelime ile anlat” diye saçma bir cümle duymuştum eskiden. Sanırım o cümleyi biri daha duymuş ve bu siteyi kurmuş. Eğlenmek için iyi bir site. Arkadaşlarınız sizi 3 kelime ile tanımlıyor siz de arkadaşlarınızı 3 kelime ile tanımlıyorsunuz ama merak etmeyin tamamen anonim olarakta yazabiliyorsunuz.

58. Gravatar
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Onlarca farklı web sitesinde üyeliğiniz varsa ya da çeşitli yerlerde kendi adınızla yorum yazmak istiyorsanız avatar fotoğrafınız da olsun kendi adımla yazayım iletişim bilgilerimde bulunsun diyorsanız sizin için yapılmış bir site. WordPress kullanıcılarının çoğu bu servisi kullanmaktadır.

59. DesignFloat
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Grafik tasarım, interaktif tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, kimlik ve markalama, dijital sanat, baski tasarımı, tipografi, web tasarimi, CSS örneklemeleri ve dersleri, galeriler vb. gibi sayısız türde hazırlanan tasarımlarınızı paylaşabilmenize ve paylaşılanları incelemenize fırsat tanıyan harika bir site. Üstelik bu tasarımcılarla da tanışabilmenizi sağlamakta.

60. Dzone
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Yazılımcılar ve Web Tasarımcılar için bulunmaz bir nimettir. Binlerce farklı çalışmadan dilediğinizi indirebileceğiniz teknoloji dünyasındaki son gelişmeleri size mail olarak atan ve Refcardz adlı hizmeti size sunan profesyonellere yönelik bir sitedir.

61. Coroflot
Türü: Profesyonel Ağlar
Nedir? Tasarım üzerine bir iş arıyorsanız CV’niz de şunları şunları yaptım/yapabilirim diye anlatmak oldukça zor olacaktır. Coroflot’a tasarımlarınızı yükleyin ve işvereninize linkinizi gönderin o incelesin yaptıklarınızı. Ayrıca çok fazla sayıda özgün çalışma da bulabilirsiniz bu sitede.

62. Tutorial9
Türü: Dosya Paylaşımı
Nedir? Adobe Illustrator, Photoshop, Fotoğrafçılık, Fireworks ve Web Tasarımı konusunda dersler anlatabildiğiniz ve alabildiğiniz okudukça ve yazdıkça çeşitli stickerlar kazandığınız, öğretmen ve öğrencilerle tanışabildiğiniz ve en önemlisi PS brushları, icon paketleri, wordpress temaları gibi kolay bulunmayan içerikleri ücretsiz indirmenize olanak sağlayan oldukça hoş bir arayüze sahip site. Tek kusuru İngilizce olması.

63. DayTum
Türü: Micro Blogging
Nedir? Kısa süre önce Facebook tarafından satın alınan Daytum katıldığınız etkinlikleri, uğraştığınız şeyleri kaydeder ve size istatistikler şeklinde tekrar gösterir. İster Twitter’da yazdıklarınızdan ister Daytum’a girdiklerinizden çeşitli veriler koyar önünüze. İçeceklerden yola çıkacak olursak her kahve, çay, kola içişinizde giriş yaparsanız bunların istatistiğini size veriyor ve arkadaşlarınızla paylaşıyor.

64. Dribbble
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Tasarım işiyle uğraşanların çalışmalarını paylaştığı davet sistemiyle üye olunabilen oldukça elit bir site. Ancak çalışmaları davetiyesiz de görüp oylayabiliyorsunuz. Özellikle seçtiğiniz renge göre resim arama özelliği oldukça etkileyici. Farklı tasarımcılarla tanışmak için de oldukça güzel bir site.

65. Forrst
Türü: Tasarım Paylaşımı
Nedir? Forest(orman) kelimesinden türetilmiş isminden de anlayabileceğimiz gibi her türlü tasarımın bulunabileceği bir sitedir. Tasarımlarınız hakkında açıklayıcı yazılar da yazabilirsiniz. Web Tasarımı konusunda daha önce hiç görmediğiniz onlarca farklı kod ile de karşılaşabilirsiniz burada.

66. Gdgt
Türü: Sosyal Ağ Siteleri / Değerlendirme
Nedir? “Şu marka bilgisayar alacağım ama iyi midir kötü müdür bilmiyorum” cümlesine verilecek cevap bu site olmalı. Kullandığınız her ürünü özelliklerine göre oylayın. Bu ürünler hakkında sorular sorun, cevaplayın. İnsanları takip edin ve çeşitli ürünler hakkındaki fikirlerini öğrenin.

67. Behance Network
Türü: Tasarım Paylaşımı / Profesyonel Ağlar
Nedir? DeviantArt gibi öyle herkesin üye olup ne bulursa paylaştığı bir site değil. Çok daha kaliteli çok daha profesyonel bir site. Eğer gerçekten profesyonel iseniz buradaki portföyünüzden etkilenen büyük şirketlerden iş teklifi almanız mümkün.  Bu siteye tasarımcı olarak girebilmek oldukça zor bir iş ancak normal kullanıcı olarakta girebilmeniz mümkün.

68. Care2
Türü: Sosyal Yardım
Nedir? Tüm gün bilgisayar başında otururken birine bir faydam dokunsun istiyorsanız burası size göre. Tüm büyük uluslararası yardım kuruluşlarına bu siteden yardım edebilir, evcil hayvanınızla ilgili özel bilgiler edinebilir, sağlıklı yaşam hakkında bolca yeni şey öğrenebilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 9.960.000

69. Panoramio
Türü: Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? Google Maps için Google tarafından satın alınmış çevrenizdeki mekanların fotoğraflarını paylaşabileceğiniz bir site. Evinizin önünü çektiğiniz fotoğraf mutlaka birinin işine yarayacaktır. Çektiğiniz fotoğraflar değerlendirmeye alınmakta ve uygun görünenler Google Maps’te yayınlanmakta.

70. Foodspotting
Türü: Fotoğraf Paylaşımı / Değerlendirme
Nedir?  Bu site kendini gurme hissedenler için. Gittiğiniz restorandaki yemeğinizin resmini çekip yayınlıyorsunuz. Biz daha çok bunun için Foursquare kullanıyoruz ama “yemek” yemek için Foodspotting kullanmakta fayda var.

71. Kaboodle
Türü: Online Alışveriş / Tasarım Paylaşımı / Blog
Nedir? Daha çok bayanlar için tasarlanmış bir site. Moda ile ilgili son trendler, makyaj malzemelerinin ayrıntılı incelemeleri vb. (şahsen çok anlayamadığım) aynı zamanda ürünlerinde satışa çıkarılabildiği bir sosyal medya sitesi. Tabii her sosyal medya sitesinde olduğu gibi yeni arkadaşlar da edinebilmektesiniz burada.

72. Chime.in
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Bugüne dek hep arkadaşlarımızı ekledik sosyal ağ sitelerinde ya da fotoğraflarına bakıp ekledik. Bu site ise size ortak ilgi alanlarınızdaki insanları sunuyor. Timeline yerine Chimeline ismi koymuş olmaları da ayrı hoşuma gitti açıkcası.

73. Instagram
Türü:Fotoğraf Paylaşımı
Nedir? En popüler iPhone  uygulamalarından biridir.  Çektiğiniz fotoğraflara çeşitli efektler uygulayabilir anında paylaşabilirsiniz. Sizi takip edenlerle de fotoğraflar üzerine yorumlaşabilirsiniz.
Kullanıcı Sayısı: 10.000.000

74. Path
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? Facebookta ilkokul arkadaşlarınızdan hatta anasınıfı arkadaşlarınızdan sıkıldınız ve küçük bir networkte mi takılmak istiyorsunuz? Path size göre. Sadece 50 arkadaş ekleme sınırı ile dilediğinizi paylaşabilirsiniz. Şu anda sadece iPhone ve Android ile çalışmakta.
Kullanıcı Sayısı: 300.000

75. So.cl
Türü: Sosyal Ağ Siteleri
Nedir? 2011’in sonunda hizmete giren ve henüz yepyeni olan Microsoft hizmeti. Esasen Facebook ve Google+ ile rekabet etmek için hazırlanmış ama pekte tutmayacağını düşündüğüm fakat Google Plus’ı sevmediyseniz ve çoklu video görüşmeleri yapmak istiyorsanız mutlaka denemelisiniz.

Sosyete Karadeniz ~ Sosyete Sözler ~ Sosyete Trend ~ Sosyete Travel
Farklı Sosyal Medya Sitesi ile ilgili aramalar en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları  popüler sosyal medya uygulamaları  en popüler sosyal ağlar  sosyal medya platformları nelerdir  en çok kullanılan sosyal medya uygulamaları   yeni sosyal medya uygulaması   +18 paylaşım siteleri
Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Paylaş:  

Yorumlar