Zeytinyağinin insan Sağliğina Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının insan Sağlığına Faydaları Nelerdir?


Zeytinyağında pek çok faydalı özellik bulunur. Bazıları şunlardır:

KİLO KAYBI

Tıp uzmanları, zeytinyağında bulunan tekli doymamış yağlardan kilo almanın çok zor olduğunu açıklamışlardır. Zeytinyağı üzerinde yapılan araştırmalar, kilo kaybı için kullanılmasında olumlu sonuçları olduğunu ortaya koymuştur.

METABOLİZMAYI ARTIRIR

Zeytinyağı çocuklarda metabolizmayı, kemik yapısını ve beyin gelişimini hızlandırır.
Yaşlı insanlar için çok faydalı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır.

SİNDİRİMİ ARTIRIR

Zeytinyağının sindirim sürecine yardımcı olduğu bilinmektedir.
Sindirim sistemini temizlemek ve bağırsak hareketlerini iyileştirmek için tıbbi bir yağ olarak kullanılır.

CİLT SAĞLIĞINI KORUR

Zeytinyağı yüksek oranda E vitamini içerir ve bu vitamin cildi güneş ışınları, rüzgar gibi dış etkenlerden korur. Ayrıca zeytinyağı son derece iyi bir nemlendiricidir. İçeriğindeki E vitamini ile cildi iltihaplanmadan, akneden, gül hastalığından ve cilt kanserinden korur. Topuk çatlamalarının tedavisinde harici olarak kullanılabilir. Saç sağlığı için de çok faydalıdır.

KALP SORUNLARINI AZALTIR

Doğal zeytinyağı yüzde 70 oranında tekli doymamış yağ asidi içerir. Sonuç olarak, kandaki kolesterol birikimini ve kalp problemlerini azaltır.

KOLESTEROL SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

LDL kolesterol, kalp krizi ve pulmoner kalp hastalıkları riskini arttıran kötü kolesterol türüdür. Yaklaşık 40 antioksidan kimyasal bakımdan zengin sızma zeytinyağı, LDL kolesterolün oksidasyon etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca HDL kolesterol seviyelerini de artırır.

ENFLAMASYONU ÖNLER

Zeytinyağı, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip fenoller açısından zengindir. Sonuç olarak, kullanımı patojen i k bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olur ve iltihabı hafifletir.

YAŞLANMAYI GECİKTİRİR

Antioksidanlar bakımından zengin olan zeytinyağı, insan vücudunun doğal yaşlanma sürecini yavaşlatır. Kozmetik ürünlerinde ve doğal bitkisel terapide kullanılan zeytinyağı, cilde doğal bir parlaklık verir.

SAFRA TAŞLARINI ÖNLER

Zeytinyağı kullanımı da safra taşlarının önlenmesinde etkilidir.

HÜCRE DUVARLARINI GÜÇLENDİRİR

Zeytinyağı, daha güçlü hücre duvarlarının oluşturulmasına yardımcı olan polifenoller içerir.
Aynı zamanda, çeşitli kalp hastalıklarına karşı sizi koruyan arter duvarlarının elastikiyetini arttırır.

KANSER RİSKİNİ AZALTIR

Zeytinyağının insan vücudunu kanserli büyümeye, özellikle de bağırsak kanserine karşı koruduğu söylenir. Oxford Üniversitesi'nde yapılan tıbbi araştırmalar, bu yağın asidik içeriğinin rektum ve bağırsak kanserinin başlamasına engel olabileceğine dair olumlu işaretler göstermiştir.

MEME KANSERİNİ ÖNLER

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, zeytinyağının önemli bir bileşeni olan hidroksitirosolün, postmenopozal kadınlarda meme kanserini önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

HİPERTANSİYON

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, doymamış yağlar (zeytinyağı ve fındıkta bulunan),nitrit ve nitrat (yapraklı yeşil sebzelerde bulunan) bakımından zengin gıdalardan oluşan bir Akdeniz diyetinin sizi hipertansiyondan koruyabileceğini göstermektedir.

ZEYTİNYAĞI TÜKETİRKEN DİKKAT!

Zeytinyağının uzun süreli dahili ve harici kullanımı faydadan çok zarar verebilir.
Özellikle aşırı şekilde içilerek tüketilmesi sindirim sisteminde olumsuz sonuçlara neden olur.

Sosyete Karadeniz ~ Sosyete Sözler ~ Sosyete Trend ~ Sosyete Travel
Zeytinyağinin insan Sağliğina Faydaları Nelerdir? ile ilgili aramalar zeytinyağının faydaları ve kullanımı  zeytinyağının mideye faydaları  zeytinyağının bacaklara faydaları  zeytinyağının zararları  zeytinyağının faydaları cilde  zeytinyağının cinselliğe faydaları  zeytinyağı faydaları saç için  zeytinyağının faydaları ibrahim saraçoğlu
Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Paylaş:  

Yorumlar