Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Samsun’un İlkadım ilçesinde, 2013’te açılan Samsun Kent Müzesi, Samsun‘un sosyal, tarihi, kültürel, coğrafi ve ekonomik yapısına ilişkin bilgi, belge, fotoğraf ve malzemelerin sergilendiği, kent hakkında oldukça geniş kapsamlı fikir sahibi olabileceğiniz güzide bir müze.

Hemen hemen tüm Anadolu şehirlerinde bulunan kent müzelerinden farklı olarak Samsun Kent Müzesi, ziyaretçileriyle interaktif iletişimi sağlayan farklı bir uygulamayla diğerlerinden ayrılıyor. Örneğin soy isminizi girip soy ağacınızı çıkarabiliyor ya da çocuğunuzu müzeye kaydedebiliyorsunuz. Üstelik iç ve dış tasarımı oldukça şık ve özenli olan müze binası eskiden Samsun’un demiryolları tarihinde önemli bir konumda bulunan Demiryolu Lokali olarak kullanılan eski TCDD binalarının restore edilmesiyle oluşturulmuş.

Samsun Kent Müzesi
Açıldığı ilk 70 gün içerisinde 20 bin ziyaretçi kapasitesine ulaşan müze, Tarihi Kentler Birliği’nin jüri özel ödülüne layık görülmüş. 2015 yılında ise düzenlenen XX. Luigi Micheletti Ödüllerinde finale kalarak Avrupa’nın en prestijli altı müzesi içerisinde yer almış.

Müze fikrinin doğuşundan ziyarete açılana kadar geçen süreçte emeği geçen pek çok kurumun yanı sıra, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Samsun Yerel Tarih Grubu, Alaçam Mübadele Müzesi, Samsunspor, Gazi Müzesi, Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırma Derneği, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Samsun 6. Bölge Eczacılar Odası Başkanlığı arşiv, belge ve bilgi paylaşımında bulunmuş.

Palmiyelerin süslediği bahçesinde sakin bir kafesi bulunan müze, Türkiye’nin en değerli müzelerinden biri olarak gösteriliyor. 7 bölümden meydana gelen müzenin giriş kısmında Samsunlu ünlüler, kentin kronolojik tarihi, Kurtuluş Savaşı dönemi ve Samsun’un geçmişte en önemli geçim kaynağı olan tütüncülük hakkında bilgi ve belgelere yer veriliyor.

B1 bölümünde ise, mübadele ve göçler, yaşanan afetler, müze binasının tarihçesi bulunmakla birlikte, B2 bölümünde Cumhuriyet döneminde Atatürk ve Samsun, Samsun’un milletvekilleri, valileri, belediye başkanları ve şehrin demografik yapısı hakkında bilgiler sunuluyor.

B3 bölümünde Samsun’un tarihi ve mimari yapıları ile ulaşım; C1 bölümünde balmumu heykellerle birlikte balıkçılık; C2 bölümünde Samsun’da sporun tarihi ve Samsunspor, eğitim, iletişim, coğrafi yapı, ekonomi ve turizmle ilgili dokümanlar sergileniyor.

Kent merkezinde, oldukça işlek bir noktada yer alan Samsun Kent Müzesi’nin, C3 kısmında canlandırılan balmumu heykeller eşliğinde kentin sağlık, yemek, kültür, sanat tarihinin yanı sıra düğün gelenekleriyle ilgili bilgiler bulunuyor.
Samsun Kent Müzesi İletişim Bilgileri
Tel: 0 (362) 234 34 54
Adres: Cumhuriyet Caddesi No: 35 Zafer Mahallesi İlkadım

Samsun gezilecek yerler arasında en önemli yeri hak eden Samsun Kent Müzesi, hafta içi her gün 08.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açık.
Müzeyi görevlilerinin rehberliğinde gezebileceğiniz gibi, elektronik rehber vasıtasıyla kulaklıkla bilgi almanız da mümkün.
Müze kartınız varsa gelmişken Samsun’un diğer müzelerini de görmek isterseniz Samsun Merkezde Görülecek Yerler listesine göz atabilirsiniz.

Paylaş:  

Yorumlar