Bir iş için Az Vasıflı ve Hiç Olmamak Arasındaki Fark

Bir İş için Az Vasıflı Olmakla Hiç Olmamak Arasındaki Fark

Elbette ki tam olarak uygun olmadığını düşündüğün için pas geçtiğin bir iş başvurusu olmuştur. 
Veya aranan nitelikler kariyerinde bulunduğun yerin çok üstünde olsa bile kısa sürede öğrenebileceğini düşündüğün için denemek istediğin bir iş ilanı mutlaka olmuştur. 

Bunlar biraz uç örnekler ama bir iş için 'az vasıflı' olmakla 'vasıfsız' olmak arasındaki farkın, farkında olmak gerektiğini göstermek için yeterli. İşte bu konuda emin olmadığın durumlar için birkaç işaret:

Yalnızca bir nitelik sana uyuyorsa hiçbiri uymuyor demektir.

Bu özellikle kariyerinin başında olanların sıkça yaptığı bir hatadır. Aranan niteliklerde bir tanesinin uygun olduğunu görünce diğerlerini de kısa zamanda öğrenebilirim diye düşünülebiliyor.

Elbette işe alım yöneticileri de bir çalışanın her şeyi bilmesi gerekmediğinin farkındalar ancak aranan niteliklerin çoğunu karşılamasını bekliyorlar.

Eğer denklemin diğer tarafındaysan ve bir iş tanımında aranan deneyimlerin çoğu sende yoksa umutlarını çok yükseğe çıkarmadan önce ihtiyacın olan deneyimi edinebilirsin.

Eğer uymayan bir veya iki nitelik varsa ''az vasıflı'' kategorisine girebilirsin.

Aslında işe alımlarda, iş tanımında aranan her niteliği tek tek incelemezler. Eğer hayalindeki işi bulduğuna inanıyorsan ve yalnızca bir ya da iki eksiğin varsa bu senin işe başvurmanı durdurmamalıdır.

Sadece bir eksik niteliği olan bir aday için birçok işe alım uzmanı "Öğrenme eğrisi inanılmaz derecede küçük olacak." diye düşünüyor. Öyleyse devam et ve o işe başvur!

Eğer şirket bir an önce işe başlayabilecek deneyimli birini arıyorsa, yeterince kalifiye olmadığın anlamına gelebilir.

Bazen bazı şirketler gerçekten kalifiye bir çalışan arıyorlar. Bazı deneyimlerde yoğun bir ihtiyaç oluyor ve bu yüzden nokta atışı yapmak istiyorlar. Eğer bu isteği açıkça dile getiren bir iş ilanı ise ve sana uygun olmadığını düşünüyorsan bu ilanda vakit kaybetmene gerek yok, rahatlıkla pas geçebilirsin.

Eğer başvuracağın şirket yaşam boyu öğrenmeyi destekliyorsa 'az vasıflı' kategorisine girebilirsin.

Bazı şirketler özellikle yaşam boyu öğrenmeyi destekler. Bunu açıkça belirten bir ilan gördüğünde senin için "az vasıflı" olduğun bir iş olsa da başvurmaktan çekinmemelisin. Ve önyazında mutlaka 'sürekli öğrenme'nin senin için önemli olduğunu açıkça belirtmelisin.

Yeni bir alanda kıdemli bir rol aranıyorsa yeterli vasıfta olmadığını gösterir.

Çoğumuz kariyer değişikliğini çok kez aklımızdan geçiririz. Doğru değişikliği yapmak için de pek çok kez deneme yapmak gerekebiliyor. Bir finans rolünden pazarlama rolüne geçmek istediğini varsayalım. Tamam buraya kadar harika, özellikle de araştırmanı yaptıysan ve nelere ihtiyacın olduğunu öğrendiysen.

Ancak şöyle bir durum var: eğer finansta yönetici pozisyonundaysan ve pazarlamada da yalnızca yönetici pozisyonundaki iş ilanlarına bakıyorsan kısa sürede ikisinin aynı şey olmadığını keşfedeceksin. Bir sektörde yönetici seviyesinde olsan bile ne yazık ki bu diğer sektörde de yeterli nitelikte olduğun anlamına gelmiyor.

Seni geride tutan tek şey kendinsen "az vasıflı" kategorisine girebilirsin.

"Ne kadar vasıflı olursam olayım buraya zekamla yeteneğimle gelmedim. Hepsi şans eseri oldu." diyorsan impostor (sahtekar) denen sendroma yakalanmış olabilirsin.

Elbette kariyerinin her döneminde sana uygun işler olacak. Kariyerin için henüz yetkin olmayabilirsin. Ancak birçok durumda seni geride tutan tek şey yine sensin; çoğunlukla sadece herhangi bir iş yapmaya nitelikli olmadığına kendi kendini ikna ettiğin için.

Yapılamaz gibi görünen yalnızca bir iki özelliğe bakarak kendine engel oluyorsan, reddedilme korkusundan kurtulmak için bir an önce adım at!

En nihayetinde bu farkı anlamanın kesin bir bilimi yoktur. Bazen hayalindeki işin neye benzediğini bulursun ve bir an önce özgeçmişin ile önyazını göndermek için sabırsızlanırsın. Ancak bu hayalinden daha da uzaklaşmana sebep olabilir.

Evet, cesur ol ama başvuracağın işlerde mantıklı seçimler yap! Tüm bunları duymak şimdi zor görünebilir ancak devam edip doğru başvurular yapmaya başladığında esas fikri anlayacaksın. 

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Bir İş için Az Vasıflı Olmakla Hiç Olmamak Arasındaki Fark ile ilgili aramalar ciddi olmanın yolları  asil davranışlar nelerdir  aranan insan olmanın yolları  yönetici personeline nasıl davranmalı  psikolojide sevginin tanımı  aşık insan psikolojisi  aşk ve sevgi arasındaki fark sözleri  yönetici personel ilişkisi nasıl olmalı
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar