Stajyer Olarak Öne Çıkmanın Yolu

Stajyer Olarak Öne Çıkmanın Yolu

Yine staj sezonu geldi çattı. Bu, binlerce üniversite öğrencisinin ve son sınıfların çok değerli bir deneyim kazanacakları sekiz haftalık bir yolculuğa çıkmak üzere oldukları anlamına geliyor.

Stajyerler yalnızca iş hayatına ilk adımı atmakla kalmayacak, aynı zamanda yeteneklerini geliştirme, özgeçmişlerini oluşturma, profesyonellerle ağ kurma ve tam zamanlı bir pozisyonda kalma şanslarını arttırma fırsatlarına da sahip olacaklar.

Bu staj sektörde uzun süre devam edecek bir kariyerin başlangıcı olabilir. Böylece bu fırsatı kendini, kaliteli bir çalışma ortamı sunan büyük bir şirkette çalışan biri olarak geliştirmeye başlamak için iyi bir yol olarak kullanmak isteyeceksin. Bu da tavsiyelere, uzun süreli iş ilişkilerine ve tam zamanlı bir işe imkan tanıyabilir.

Deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmak ve kalabalıktan sıyrılmak için stajyerler her zaman şu 15 şeyi yapmalıdır:

1. İlk iş gününden önce iyi hazırlan.

Muhtemelen görüşmeye hazırlanırken şirketi araştırdın. Öyle olsa bile, başlama tarihinden önceki gece hafızanı yenilemelisin. Şirketin tarihi ve kültürü hakkında ek araştırmalar yapmalısın.

Staja başlarken kendinden emin olmalsın. İlk gününe sektör, genel bilgiler, şirket ve yöneticin hakkında genel bir bilgiyle başla. Bu seni daha bilgili ve kendinden emin biri haline getirecek.

2. Başarı için giyin.

İşe alım yöneticisinden ofis ortamının nasıl olduğunu öğren ve oradan ilham al. En iyi giyinen stajyer olarak tanınmak çok sıradan olan olarak bilinmekten daha iyidir. Genel olarak giyinmek ve profesyonelce hareket etmek sadece iyi bir izlenim bırakmaz, ayrıca çaba göstermeye istekli olduğunu açıkça belirtir.

Araştırmalar insanların giyinme biçimlerinin yalnızca başkalarının kendilerini görme biçimini değil, aynı zamanda kendi yetenekleri ve yaptıkları iş hakkında nasıl düşündüklerini de gösteren bir şey olduğunu vurguluyor. 'Başarı için giyinmek’ gerçekten işe yarar.

3. Staja gerçek bir işmiş gibi davran.

Yöneticinin seni ciddiye almasını istiyorsan, işi ciddiye alman gerekir. Stajdan en iyi şekilde yararlanmak için maaşına bakılmaksızın, stajyerlerin stajlarına herhangi bir iş gibi davranmaları gerekir.

Çalışmalarının organizasyon üzerinde bir etkisi olacağını hatırlaman gerekir. Aktif ve gerçek bir dünya ortamında öğreniyorsun, bu nedenle katkıların (ve hataların) diğer insanları etkiliyor.

4. Her ihtimale karşı çekmecende bir kıyafet bulundur.

Çekmende daima bir kravat veya bir çift topuklu ayakkabı bulundur çünkü bir toplantı veya iş etkinliği için ne zaman kıyafet değişikliği yapman gerektiğini asla bilemezsin. Bu aynı zamanda yöneticine gelecekteki durumlar için iyi hazırlandığını gösterecektir.

5. İyi bir zaman yönetimi uygula.

Stajyerlerin organize olarak çalışması çok önemlidir. Çok fazla çaba sarf edemediklerinde veya bir projeyi son teslim tarihine kadar tamamlayamadıklarında birisinin bilgilendirilmesi çok önemlidir.

6. Sosyalleş.

Bu pozisyona kalıcı bir iş gibi davranıyorsan, yeni iş arkadaşlarını tanımak için zaman ayırabilirsin. Stajyerlerin birbirlerini - ve üstlerini - tanımaları harika  ancak paylaştığın kişisel bilgilerin miktarına ve sosyalleşirken nasıl davrandığına dikkat et.

Yeni meslektaşların ve diğer stajyer arkadaşın gibi davranabilirler ancak her durumda seviyeni koruyarak sosyalleşmek her zaman en iyisidir.

7. Soru sor.

Soru sormaktan ve konfor alanının dışına çıkmaktan korkma! Bu, öğrenmeye, işe ve şirkete gerçekten ilgi duyduğunu gösterir.

8. Esnek ol.

İnsanlar ve şirketler, farklı düşüncelere, iletişim tarzlarına sahipler. Esnek olmayı öğrenirsen, fırsatlarını oldukça genişletirsin.

9. Ağını genişlet.

Sosyalleşmenin yanı sıra yeni iş arkadaşlarınla ağ kurmak isteyebilirsin. Stajında mümkün olduğunca çok sayıda kalite ilişkisi kurma fırsatını yakala. Ne kadar çok meslektaş seni ve yeteneğini bilirse, stajını tam zamanlı bir işe çevirme zamanı geldiğinde daha fazla destek alacaksın.

10. Bir mentor bul.

Bu korkutucu gibi görünse de stajyerler yöneticilerinden veya şirkete hayran oldukları birinden, şirketteki deneyimlerini öğrenmek ve herhangi bir tavsiye istemek için öğle yemeğine çıkmayı isteyebilirler.

Bu stajyerin soru sormaktan korkmadığını ve kıdemli bir kişiden öğrenmeye istekli olduğunu gösterir. O zaman, bu kişiyle iletişime geçebilirsin ve sana yol gösterici olmaya istekli olup olmadıklarını sorabilirsin. 

11. İnisiyatif al fakat yönlendirilmeyi kabul et.

Yönetici yardım etmeye istekliysen, etkilenebilir ancak her şeye gönüllü olma. iyi yapılan birkaç iş, kötü yapılan veya bitmeyen işlerin iki katından daha iyidir. Ancak coşku ve güven büyük olsa da stajyer olarak daha deneyimli bireylerden öğrenmek için orada olduğunu unutma.

Her gün yaptıklarının kuruluşun öncelikleriyle aynı olup olmadığından emin olmak için denetimciler ve meslektaşlarınla yakın temasta kal.

12. Saygılı ama iddialı ol.

Stajyerler hem rahat alanlarından çıkarılmayı hem de sıkıcı ama gerekli işleri iyi bir nezaketle yapmayı beklemelidir. Ancak, bundan yararlanıldığını düşünüyorsan, yetkili kişilerle konuşmalısın.

13. Kendine meydan oku.

Daha önce hiç yapmadığın bir şeyi yaparak kendine meydan okumayı denemelisin. Şirket becerilerini öğrenmek ve geliştirmek için iş arkadaşlarından ve yöneticilerinden yardım al. Bu beceriler, profesyonel portföyünü gelecekteki yöneticilere daha çekici hale getirecek şekilde zenginleştirecektir.

14. Başarılarını takip et.

Gelecekteki iş başvuruları için performansınla ilgili belirli gerçekleri ve rakamları takip etmeye başlayabilirsin. Bu potansiyel işverenleri etkileyecektir.

15. Geri bildirim iste.

Bir stajyer olarak yaz sonuna kadar resmi bir incelemen olmayabilir, bu nedenle düzenli olarak geri bildirim istemek önemlidir. Bu, inisiyatif aldığın ve başarılı olmak için gerekli değişiklikleri yapmaya istekli olduğunu gösterir. Bu geri bildirimin güçlü yanlarını ve geliştirmen gerekenleri ortaya çıkarmaya başlayacak.

Görüş Ve Düşüncelerinizi Yoruma Yazıp Diğer Kullanıcılarımızla Paylaşabilirsiniz
Sosyete Sözler - Sosyete Karadeniz
Bir Stajyer Olarak Dikkat Çekmenin Kolay Yolu Staj Dönemini Gerçek Bir Köle Olarak Geçirmek İstemiyorsanız Yeni Stajyerlere Yükselmek İçin Altın Değerinde Tavsiye Staj Yol Haritası İstediğiniz Şirkette Staj Yapmanın Yolları Staj Yönergesi Staj Başvurusu İnsan Kaynakları
Sözler Blog / Travel Blog / Trend Blog
Paylaş:  

Yorumlar